TAKİP EDİNİZ

İÇERİK ARAMA

Başkan'dan


Sevgili Fatihliler,

Milletimizin hayatında devlet vazgeçilmez ana kurumdur. Yaklaşık 2250 yılık devlet tarihimiz bulunmaktadır. Devlet, millet kavramları bizim dilimizde bir arada en çok zikredilen kavramlardır. Tarihimiz boyunca milletimiz varlığını devletlerimiz sayesinde sürdürmüştür. Orta Asya’dan Anadolu’ya Balkanlar’a Avrupa’nın merkezlerine bütün Ortadoğu’ya Afrika’nın kuzeyinden ortalarına kadar çeşitli kültür ve medeniyetlerle karşılaşırken kendini kaybetmemek ve bu coğrafyaları vatan edinmek hep devletlerimiz sayesinde mümkün olmuştur. Bundan dolayıdır ki, bizim kültürümüzde devlet ve millet vatandan önce gelir; “Allah devlete millete zeval vermesin” özdeyişinde olduğu gibi. Evet, biz millet olarak devleti vatandan evla (yeğ) biliriz. Çünkü devletsiz vatan bağışıklık sistemleri iflas etmiş bir vücut gibidir. Böyle bir vücudu en basit bir virüs bile ölüme götürebilir.

Bir milletin varlığını sürdürebilmesi konusundaki devlet bilinci, beş bin senelik tarihe sahip olan milletimizin doğal bir refleksi haline gelmiştir. Milletimizin her ferdi, devlet söz konusu olduğunda 15 Temmuz hain darbe kalkışmasında olduğu gibi hiç tereddüt etmeden canını ortaya koyar.

95 yıl evvel Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından “Cumhuriyet” ilan edilerek devletimizin yönetim şekli belirlenmiş oldu. 16’ıncı devletimizi kurarak sürdürmeye devam ettiğimiz siyasi bağımsızlığımızı, ne yazık ki devamında yeni devletimizi yönetenler, askeri ve ekonomik bağımsızlık konusunda ilk kurucu irade (“muasır medeniyetlerin önüne geçmek”) kadar gayretli olamadıklarından dolayı bugün ülkemiz olması gereken gelişmişlik düzeyinin çok gerisinde kalmıştır. Ancak, hamdolsun 2002’den beri Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Ak Parti yönetimleri ilk kurucu iradenin milli ve yerli ruhuyla devletimizin siyasi, askeri ve ekonomik bağımsızlığını güçlendirmek, onu küresel bir güç haline getirmek için bütün iç ve dış engellemelere rağmen hayal edilemeyen hedeflere ulaşmayı başarmıştır. En son yaşadığımız finansal saldırı bu engellemelerin sonuncusudur. Cumhuriyetimizin 95. yılını idrak etmekte olduğumuz bu ayda bu menfur saldırıya karşı millet olarak birlik ve beraberliğimizi pekiştirerek büyük bir zaferle 2023 Hedeflerimize ulaşmak için var gücümüzle çalışmaya devam etmekteyiz.

Bu vesileyle başta Fatihliler olmak üzere bütün milletimizin Cumhuriyet Bayramı’nı tebrik ediyorum. Bizlerin bu günlere erişmesine büyük katkıları olan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün şehit ve gazilerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle anıyorum.

Sevgili Fatihliler,

Ben ve arkadaşlarım bu ayı da gece gündüz çalışarak Fatih’e ve Fatihlilere hizmet ederek değerlendirdik.

Geleneksel hale gelen 14. Tarihi Yarımada Balık Festivalimizi Sayın Valimiz Vasıf Şahin Bey’in teşrifleri ve halkımızın büyük teveccühü ile gerçekleştirdik. Bu etkinlik gibi önemli dini geleneklerimizden olan Muharrem ayının 10. gününü kutlayarak aşure dağıtımını gerçekleştirdik. Yine bu ayda; İstanbul’un tek fotoğraf müzesi olan İstanbul Fotoğraf Müzemizde mevsimin ilk etkinliğinde üç fotoğraf sergisinin açılışını yaptık. Gazilerimizle Gaziler Günü’nü kutladık. Turizm Elçileri projemiz bu yılki sürecini tamamlarken, yoğun bir ilgi gören 3X3 Sokak Basketbolu Turnuvası’nı sonuçlandırdık. Okula yeni başlayan öğrencilerimize eğitim seti; aramıza katılan yeni doğanlara “Hoş geldin Bebek” seti, ihtiyaç sahiplerine erzak ve giyim eşyası dağıtımına devam ettik.

Seyyid Ömer Şehit Mahmut Şahinler Sağlık Ocağı’nın açılışı ile birlikte, Dumlupınar, Özgür, Dr. Ali İsmet Gencer ve Feyzullah Efendi Sokakları ile Sarıgüzel Caddelerini yeniledik. Yine Sirkeci’de Yenilikçi Projeleri Geliştirme Merkezi programı için Teknokent ve Start Up (Kuluçka) Merkezi ile Kadırga Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Spor Salonu inşası, Çemberlitaş Kültür Merkezi, Topkapı Sosyal Tesisi, Vefa Kütüphanesi, Uncu Hafız Bilgi Evi, Kemikli Burun Osmanlı Bahçesi ve Sosyal Tesisi, Draman, Kadı Çeşme, Sarayağası, Duhaniye ve Yenikapı otoparkları yapım çalışmaları devam etmektedir. Ayrıca 354 camimizin ve 120 okulumuzun muhtelif bölümlerinde bakım onarım ve temizlik çalışmalarımız aralıksız devam etmektedir.

Bilgi Evlerimizde ortaöğretim ve üniversiteye hazırlık, Sulukule Sanat Akademimizde müzik, el beceri kurslarımızda 36 ayrı dalda eğitim çalışmalarımız eğitim ve öğretime başlamış bulunmaktadır. Ayrıca çevre ve temizlik, zabıta, park-bahçe, aydınlatma çalışmalarımız büyük bir titizlikle sürmektedir.

Bizler medeniyetin başkenti bu kadim şehrimize ve insanına hizmet etmenin ibadet olduğuna inanırız. Ben ve ekibim gece gündüz bu inançla dua ve destekleriniz olduğu müddetçe sizlere hizmet etmeye devam edeceğiz. Allah’a emanet olunuz.

 

Hasan Suver

Fatih Belediye Başkanı

Ekim 2018