TAKİP EDİNİZ

İÇERİK ARAMA

3. Afrika Kupası Gana'nın Oldu


absmiddle Yazdır   -A | A+ 29.06.2015
Fatih Belediyesi’nce 26 Mayıs - 28 Haziran 2015 tarihleri arasında düzenlenen ‘3. Afrika Kupası Futbol Turnuvası’ sona erdi. Fatih Belediyesi’nin bu yıl 3’üncüsünü düzenlediği Afrika Kupası’nın bu yıl ki sahibi Gana oldu. Gana ile Mali arasında oynanan final maçında gülen taraf Mali’yi 3-1 yenen Gana oldu.

Bir ay önce Avrupa’nın bir numaralı hakemi Cüneyt Çakır’ın düdüğüyle başlayan turnuvanın açılış seramonisine Fatih Belediye Başkanı'nın yanı sıra, Sportoto Süper Lig’in yıldız futbolcuları ve spor camiasının önde gelen isimlerinin katılımıyla gerçekleşmişti.

İstanbul’da yaşayan, 16 Afrika ülkesinden, sayıları 368’ü bulan futbolcunun top koşturduğu turnuva heyecan dolu maçlara sahne oldu.

Fatih Belediye Başkanı  sosyal sorumluluk projesi olarak hayata geçirilen turnuvaya 16 Afrika ülkesinden transfer vaadiyle kandırılıp, Türkiye’ye getirilen ve daha sonra burada kaderleri ile baş başa bırakılan Afrikalı futbolculardan kurulu takımlar katıldı. Fatih Belediyesinin ev sahipliğinde başlayan turnuva 1 ay sürdü.

Mimar Sinan Stadı’nda yapılan birbirinden heyecanlı maçlarda Fatih Belediyesi Afrika Dostluk Spor Futbol Takımı’yla aynı kaderi yaşayan  Kamerun, Nijerya, Zambiya, Senegal, Kongo, Fildişi, Gine, Mali, Burkina Faso, Angola, Güney Afrika ve Somali futbol takımlarının futbolcuları ter döktü. 

TARAFTARDAN COŞKULU DESTEK

Turnuva, geçen yılın şampiyonu Zambiya ve Nijerya maçıyla başladı. 1 ay boyunca çekişmeli maçlara sahne olan Afrika Kupası Turnuvası’nın üçüncülük maçı Somali-  Gabon arasında oynandı.

Gabon’ u 3-1 yenen Somali ise turnuvayı 3. olarak tamamladı.  Kupanın final maçı ise Gana ile Mali arasında oynandı. Oldukça çekişmeli geçen maçta sayısız gol pozisyonları yaşandı. 90 dakika boyunca maçın kontrolünü elinde tutan Gana maçı 3-1 kazanarak 3. Afrika Kupasının sahibi oldu.

Mimar Sinan Stadı’nı dolduran Gana taraftarları hakemin bitiş düdüğüyle sahaya inerek kupa sevincini futbolcularla birlikte yaşadı.