TAKİP EDİNİZ

İÇERİK ARAMA

Topkapı Surları Tayvan’da İrdelendi


absmiddle Yazdır   -A | A+ 17.11.2015
Fatih Belediyesi Etüd Proje Müdürlüğü’nün yürütmüş olduğu sayısız projelerden sadece biri olan Topkapı Surları projesi; dünyanın ileri gelen üniversiteleri ile akademisyenlerinin buluştuğu ve lazer tarayıcılar ile modelleme -belgeleme konularının da ele alındığı uluslararası XXV. CIPA Uluslararası Kültürel Mirasın Belgelenmesi Sempozyumu 2015, Taipei, Tayvan sempozyumunda akademik boyutu ile irdelendi.

Fatih Belediyesi Etüd Proje Müdürlüğü; Vatan Caddesi ile Millet Caddesi arasında kalan sur duvarlarındaki T61-T62 burçları arasının projelendirilmesi kapsamında Tarihi Surların ölçülüp, modellenmesi ve belgelenmesi işini ‘Yersel Lazer Tarayıcı’ yöntemi ile gerçekleştirdi. Kullanılan bu yöntem ve belgeleme çalışması müdürlük tarafından zenginleştirilerek bilimsel bir çalışmaya dönüştürüldü ve tarihsel değerleri gün yüzüne çıkartma girişimlerini uluslararası bir platformda paylaşma imkânı buldu.

Tarihi Eserlere Verilen Önem Birkez Daha Kanıtlandı

Proje, dünyanın ileri gelen üniversiteleri ile akademisyenlerinin buluştuğu ve lazer tarayıcılar ile modelleme ve belgeleme konularının da ele alındığı ‘Uluslararası XXV. CIPA Uluslararası Kültürel Mirasın Belgelenmesi 2015, Taipei, Tayvan’ sempozyumunda akademik boyutu ile irdelendi. Sempozyumda Etüd Proje Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen sunumla proje detayları katılımcılarla paylaşıldı. çalışma ile Fatih Belediyesi’nin tarihi eserlere verdiği önemi bir kez daha kanıtlanmış oldu.