TAKİP EDİNİZ

İÇERİK ARAMA

Alzheimer Ve Yaşlanmaya Karşı Adaçayı!


YARD. DOÇ. DR. VEHBİ ALTUNÇUL Cerrahpaşa Tıp Fakültesi D. H. Araş. Lab. Müdürü

Saygıdeğer okurlarım, bu yazımda günümüz insanının baş belalarından biri olan unutkanlık yani halk arasında bunama olarak da yer bulan Alzheimer hastalığına ve erken yaşlanmaya karşı bir nebze yarar sağlayabilecek bir bitki olan adaçayından bahsetmek istiyorum.

Şöyle ki; Pharmacological Biochemical Behavior Dergisi’nin 2003 Haziran sayısında yayınlanan, yaklaşık 50 yetişkin üzerinde yapılan araştırma sonuçlarına göre adaçayı içenlerin özellikle kısa dönemli hafızalarında önemli artışlar görülmüş. British Pharmaceutical Konferansı’nda sunulan diğer bir tebliğde ise, kurutulmuş adaçayı kökünün Alzheimer hastalığının tedavisinde kullanılan modern ilaçlara benzer maddeler içerdiği öne sürülmektedir. Ayrıca; beyinde bulunan kan damarlarının sağlığını (serebro vasküler) korumak için uzunca süredir geleneksel olarak kullanılan adaçayının, beyin fonksiyonunun azaldığı hastalıkların tedavisinde kullanılmasının yararlı olabileceği öne sürülmektedir. Adaçayı, kan dolaşımının hızlanmasını sağlamakla birlikte, hücrelerin rejenerasyonunu (yenilenmesini) ve hasarlı hücrelerin onarılmasında önemli bir işleve sahiptir. Hücrelerin yenilenmesinde, çok miktarda içermiş olduğu kalsiyum ve A vitamini önemli rol oynamaktadır. İçermiş olduğu antioksidanlar ise ciltte oluşan çizgi ve kırışıklıkları büyük ölçüde gidermeye yardımcı olmaktadır. Evet, yaklaşık 75 cm boyunda ağacımsı bir bitki olan adaçayı, A, C, B6 ve K vitamini yönünden de çok zengin bir bitkidir. Yüksek oranda potasyum, kalsiyum, magnezyum ve demir içermekte olup, tam bir A vitamini kaynağıdır. İçermiş olduğu, eterik yağlar (tüyon, sineol, burneol, pinen saponin, tanen, glikozid, pikrosalvin, salvin, fumarik asit, flavon, aspargin vs.) bu yararlı bitkiye önemli özellik katmaktadır.

Adaçayının Yararları

Günümüzde de hala popülerliğini koruyan adaçayı en son 2001 yılında International Herb Association (Uluslararası Şifalı Bitkiler Birliği) tarafından yılın bitkisi seçilmiştir.  Bu bitkinin saymakla bitmeyen yararlarını kısaca şöyle özetlemek mümkündür: Antioksidan özelliği nedeni ile kansere, antiseptik özelliği ile de mikro organizmalara ve gribal enfeksiyonlara karşı vücudu korumada yarar sağlamaktadır. Zararlı toksinlerin vücuttan atılmasını sağlamakta, beyin fonksiyonlarını geliştirmeye yardımcı olur. Bronşit ve astım belirtilerini hafifletir, idrar yolu enfeksiyonunun tedavisine yardımcı olur. Stresi azaltır ve kişiyi sakinleştirme özelliğine sahiptir. Mantar enfeksiyonlarına karşı kullanılmaktadır. Diş eti iltihaplanmasına karşı ve ağız yaralarının tedavisinde kullanılmaktadır. Bir ölçüde şekerin düşmesine yardımcı olmaktadır.

Adaçayı İle Saçınız Eski Rengine Dönüyor

Baharat olarak ya da çay formunda adaçayı kullanımı iltihaplı hastalığa sahip kişilere (romatoid artrit gibi), bronşiyal astım ve aterosklerozu olan kişilere de tavsiye edilmektedir. Doğal bir antioksidan olarak kullanılan adaçayı, şayet 2 çay kaşığı miktarında kullanılırsa, günlük K vitamini ihtiyacının %30’unu karşılamaya yeterli olabilmektedir. K vitamini kanın normal olarak pıhtılaşabilmesi, kemiklerin güçlü kalabilmesi, hastalıklardan daha yüksek düzeyde korunma ve yaraların iyileşmesi için gerekli bir elementtir. Adaçayı aynı zamanda saç, kepek, yağlı saç, ya da kafa derisi enfeksiyonları için durulama suyu olarak tavsiye edilmekte olup, aynı zamanda gri veya beyaz renkli saçlarda gözle görülür şekilde eski rengine dönme sağladığı yönünde bazı çalışmalar bulunmaktadır.

Kullanım Oranına Dikkat!

Bu kadar methettiğimiz, yere göğe sığdıramadığımız adaçayını şayet fazla kaçırırsak, günde 2-3 fincanı geçirirsek,  hamile veya emziren kadınlar tarafından ya da epileptik kişiler tarafından kullanmalarına göz yumarsak, o zaman kaş yapalım derken göz çıkarmış oluruz. Çünkü fazla tüketimi durumunda içinde bulunan thujone ve kafur bileşenleri toksik etkiye yol açabilmektedir. Ayrıca, iki haftadan uzun süreli kullanımı da tavsiye edilmemektedir. Herhangi bir sağlık sorunu yaşayanların adaçayı kullanmaya başlamadan önce doktorlarına danışmaları gerekmektedir. Tüm bitkileri bilinçli tükettiğimizde yarar sağlayabileceği düşüncesi ile sağlıklı, mutlu günler diliyor, saygılar sunuyorum.