TAKİP EDİNİZ

İÇERİK ARAMA

Dilenciler Zabıta Ekiplerine Takıldı


absmiddle Yazdır   -A | A+ 04.03.2016
Fatih Belediyesi Zabıta Müdürlüğü’ne Bağlı Dilenci Ekipleri, Fatih’in işlek cadde, meydan ve cami çevrelerinde gerçekleştirdiği operasyonlarla, dilenciliği adeta meslek haline getirip, vatandaşların iyi niyetini suiistimal etmek üzere çeşitli hilelere başvuran dilencileri suçüstü yakaladı.

Fatih Belediyesi Zabıta Müdürlüğü Dilenci Ekipleri; Fatih’in yaya sirkülasyonunun yoğun olduğu caddeler, meydanlar ve cami çevrelerindeki denetimlerini aralıksız olarak gerçekleştirmeye devam ediyor. Yapılan son denetimlerde takibe alınan ve vatandaşların iyi niyetini suiistimal ettiği tespit edilen dilenciler suçüstü yakalandı. Görenleri şaşırtan operasyonlarda bir kadının yapma bir bebekle dilendiği, tekerlekli sandalye ve yere oturarak dilenip engelli izlenimi veren dilencilerin herhangi bir sağlık probleminin olmadığı görüldü. Yaşlı bir kadının tedavi gördüğünü söyleyerek insanları kandırırken, Zabıta Ekiplerini görünce taşıdığı idrar sondasının (Vücudun içinde birikip dışarı atılamayan sıvıyı çekmek için kullanılan ara) içindekinin çay olduğunu itiraf etmesi ise vatandaşları şaşırttı. Yakalanan bir başka dilencinin üzerindeki hesap cüzdanından da, banka hesabında yüklü miktarda para olduğu tespit edildi.

Vatandaşlar Dilencilere İtibar Etmemeli

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Fatih Belediyesi Zabıta Müdürü Hamdi Coşkun şunları söyledi; ‘Dilencilik yaparak çevreye rahatsızlık veren şahıslar hakkında 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu’nun 33. maddesine istinaden yasal işlem yapılmaktadır. Son yıllarda sayısı artan Suriye uyruklu dilenciler ise Pendik Kızılay kampına alınmakta olup, buradan da Salı ve Perşembe günleri Mardin ve Şanlıurfa kamplarına gönderilmektedir. Fatih Kaymakamlığı tarafından kurulan Mobil Huzur Ekibi ile koordinasyon içinde çalışan dilenci müdahale ekibimiz, bildirilen şikâyet ve ihbarlara ivedi olarak müdahale etmektedir. Ekiplerimiz çalışmalarını aralıksız olarak sürdürmeye devam edecektir ancak vatandaşlarımızın da duyarlı olmalarını ve dilencilere itibar etmemelerini önemle rica ediyoruz.