TAKİP EDİNİZ

İÇERİK ARAMA

Başbakanlıktan Fatih Belediyesi’ne Teşekkür


absmiddle Yazdır   -A | A+ 28.03.2016
Başbakanlık tarafından, a-Devlet (Akıllı Devlet) kapsamında geliştirilen EBYS(Elektronik Belge Yönetim Sistemi) ile entegre programlar sistemine Türkiye’de ilk geçen kurum Fatih Belediyesi oldu.

Başbakanlık tarafından, kamu kurumlarındaki bürokratik süreçlerin tespit edilip kısaltılması ve sadeleştirilmesi ile kağıt tüketiminin azaltılması adına a-Devlet (Akıllı Devlet) kapsamında geliştirilen EBYS(Elektronik Belge Yönetim Sistemi) ile entegre programlar sistemine Türkiye’de ilk geçen kurum Fatih Belediyesi oldu. Fatih Belediyesi’nin bu başarılı ve hızlı geçişi Başbakanlık tarafından teşekküre layık görüldü.

Başbakanlık, a-Devlet (Akıllı Devlet) çalışması kapsamında geliştirdiği EBYS (Elektronik Belge Yönetim Sistemi) ile kamu kurumlarının hizmet ve çalışmalarıyla ilgili tüm bilgi ve belgelere elektronik ortamda ulaşılmasını sağlayacak olan KAYSİS (Elektronik Kamu Bilgi Yönetim Sistemi) ile birlikte Türkiye’deki tüm kurum ve kuruluşların hiyerarşik yapıya uygun olarak kayıt altına alındığı ve T.C. Devlet Teşkilatı Numarası ile tanımlandığı DETSİS(Devlet Teşkilatı Merkezi Kayıt Sistemi)’i birbirine entegre olarak hizmete aldı.

Daha Hızlı Kamu Hizmeti

Uygulamaya geçilen a-Devlet ve bununla bağlantılı sistemlerle, Türkiye’deki tüm kamu kurum ve kuruluşlarındaki herhangi bir işlemle ilgili süreçler EBYS (Elektronik Belge Sistemi) sayesinde elektronik sistemde anında tespit edilip, takip edilebiliyor. Yazışmalar elektronik ortamda gerçekleştirilip, e-imza ile güven altına alınarak, vatandaşların aynı konuyla farklı kurumlardaki veya aynı kurumda ancak farklı birimlerdeki bürokratik işlemleri daha kısa sürede çözümlenerek hem zaman tasarrufu sağlanıyor, hem de evrak tüketimi ortadan kalkıyor.

Bilişimde Bir İlk Daha Fatih Belediyesi’nden

Bilişim alanında öncü rolü üstlenen ve geliştirdiği projelerle bugüne kadar birçok ilke imza atan Fatih Belediyesi, Başbakanlık tarafından geliştirilen ve Türkiye bürokrasisinde yeni bir çığır açan a-Devlet alt yapısını da başarıyla uygulayan ilk belediye oldu. Fatih Belediyesi’nin bu başarısı Başbakanlık tarafından da teşekküre layık görüldü.