TAKİP EDİNİZ

İÇERİK ARAMA

Fatih Afete Hazırlanıyor


absmiddle Yazdır   -A | A+ 19.04.2016
Fatih Kent Konseyi Sosyal işler ve Doğal Afetlerle Mücadele Çalışma Grubu, 15 Şubat -18 Mart tarihleri arasındaki beş haftalık periyotta Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü, Mag Vakfı ve MagAme işbirliği ile Fatih ilçesindeki ortaokullarda ‘Temel Afet Bilinci’ konulu eğitim faaliyeti gerçekleştirdi.

Fatih Kent Konseyi’nin önceliğinde düzenlenen ve Boğaziçi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü eğitim programı olarak öğrencilere yönelik hazırlanan eğitim programları uzman eğitmenler tarafından gerçekleştirildi. Programlarda, toplumun afetlere hazır olması, afetlerden en az kayıpla kurtulmanın etkili yolunun bilgi sahibi olmak ve önceden önlem almak olduğu öğrencilere vurgulanarak, program sonunda kapalı alan tatbikatı ile sonlandırıldı.

Örgütlenme Mahalleden Başlamalı

Akşemsettin Mahalle Muhtarı ve Fatih Kent Konseyi Sosyal İşler ve Doğal Afetlerle Mücadele Çalışma Grubu Başkanı Mehmet Ender Anlı çalışma grubu hakkında bilgi verdi. Mahalle Afet Gönüllülüğü projesi ile afetlere hazır toplum yaratmak için halkın mahalleden örgütlenmeye başlayarak, kendi yaşadığı yerelde donandığı bilgileri komşularına aktarması ve böylece afet öncesi hazırlanarak zarar azaltmak ve ilk müdahale kapasitesini arttırmanın önemini anlattı.

4 Bin 581 Öğrenciye Eğitim Verildi

Temel Afet Bilinci Eğitim Programı Hırka-i Şerif Ortaokulu’nda 4 gün (1408 öğrenci) Karagümrük Ortaokulu’nda 3gün (502 öğrenci) Oruç Gazi Ortaokulu’nda 3 gün (1273 öğrenci) Büyük Reşit Paşa Ortaokulu’nda 2 gün (428 öğrenci) Fatih İmam Hatip Ortaokulu’nda 3 gün (970 öğrenci) boyunca 4581 öğrenciye ulaşılarak çocukların yoğun ilgisi ile tamamlandı. Nisan ayı içinde ikinci etap programa başlanacak.