TAKİP EDİNİZ

İÇERİK ARAMA

Abdullah Gül Vatan Caddesi'nde Demokrasi Nöbetinde


absmiddle Yazdır   -A | A+ 02.08.2016
15 Temmuz darbe girişiminin ardından Vatan Caddesi'nde tutulan demokrasi nöbetine katılan 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, vatandaşlarla bir araya gelerek demokrasi nöbeti tuttu.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Vatan Caddesi'nde tutulan demokrasi nöbetine katılan 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, vatandaşlarla bir araya gelerek demokrasi nöbeti tuttu. Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir’le birlikte alana gelip,vatandaşlara seslenen Gül, tutulan nöbetlerin ve gösterilen ortak tutumun önemine vurgu yaptı.

"Bir gece darbesiyle yönetimi ele geçirmek istediler"

Birlik ve beraberliğin önemine vurgu yapan Gül, "Maalesef memleketimizde, vatanımızda hiç olmaması gereken çok üzücü olaylar oldu. Allah korusun belki bugün çok karanlık günlerin içinde olacaktık. Bu gece baskınına teşebbüs eden, aklı olmayan, fikri olmayan, ne yaptığını bilmeyen ve vatana, millete halka silah çekme cüretini gösteren bu güruh sizin cesaretiniz ve canınız pahasına sokağa çıkmanızdan perişan oldu. Bu ülkeyi sahipsiz zannedenler, bu ülkenin vatandaşlarının vurdumduymaz olduğuna inananlar yeri geldiğinde canını vermekten çekinmeyecek vatandaşı olduğunu bilmeyenler, bir gece darbesiyle yönetimi ele geçirmek istediler"dedi

"Hükümetimiz tarafından her şey kontrollenmiş vaziyette"


Vatandaşların kararlılığı sayesinde demokrasi girişimin önlendiğini belirten Gül, durumun hükümet tarafından kontrol altına alındığını söyledi. Gül, "Sizin cesaretiniz, sizin sokaklara çıkıp tankların, silahların önüne göğsünüzü siper etmeniz bütün ümitlerini tüketti. Bu ülkenin çok karanlığa düşmesini önlediler. Şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Siz fedakar kardeşlerimize kadın, erkek, genç hepinize şükranlar sunuyorum. Ülkenin gerçek sahipleri olduğunu sizler gösterdiniz. Asil bir şekilde hareket ettiniz, hiç bir taşkınlık yapmadınız. Bundan sonra da hiçbir taşkınlık yapmadan vakarınızı, asaletinizi bozmayacaksınız. Çok şükür ki şuanda hükümetimiz tarafından her şey kontrollenmiş vaziyette. Bu affedilmez suçları yapanlar, cinayetleri yapanlar, hepsi toplanmış vaziyette ve hepsi de Anayasanın, kanunların gösterdiği istikamette şüphesiz ki cezalarını çekeceklerdir" ifadelerini kullandı.