TAKİP EDİNİZ

İÇERİK ARAMA

Fatih’teki Türbe Hazire Ve Kabirler Restore Ediliyor


absmiddle Yazdır   -A | A+ 23.12.2016
Fatih’teki tüm türbe, hazire ve kabirler, Fatih Belediyesi’nin öncülüğünde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Varlıkları Daire Başkanlığı Kültürel Miras Koruma Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmalarla restore ediliyor.

İslamiyet öncesi dönemden günümüze kadar gelen mezar ve mezar taşı geleneği en olgun ve güzel örneklerini Osmanlı Dönemi’nde vermiştir. Hem manevi değerleri hem süsleme özellikleri ile bu türbe, hazire ve kabirler İstanbul ve Fatih’in en önemli kültür varlıklarından biridir. Geçen zaman içerisinde doğa tahribatı, ilgisizlik ve bakımsızlıkla kültürümüze, maneviyatımıza ve şehir estetiğine yakışmayacak bir hal alan bu önemli kültür varlıkları Fatih Belediyesi’nin öncülüğünde gün yüzüne çıkarılıyor.

Tespiti Tamamlanan 48 Noktada Çalışmalara Başlandı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Varlıkları Daire Başkanlığı Kültürel Miras Koruma Müdürlüğü tarafından Fatih Belediyesi’nin destekleriyle yürütülen proje kapsamında, Fatih’te 409 adet türbe, hazire ve kabrin ilgili kurum ve yetkililerce tespit ve mevcut durum çalışmaları tamamlanarak, 48 tanesinin yapımına başlandı.