TAKİP EDİNİZ

İÇERİK ARAMA

Kış Mevsiminin Davetsiz Misafirleri


YARD. DOÇ. DR. VEHBİ ALTUNÇUL İ.Ü Cerrahpaşa Tıp Fakültesi D. H. Araş. Lab. Müdürü

Saygıdeğer Fatih Gazetesi okurlarım, kış mevsimine ve yeni yıla girdiğimiz şu günlerde, istemediğimiz halde bizlerin ziyaretine gelen veya gelme teşebbüsünde bulunan ve huzurumuzu bozan, bizleri yatak döşek yatırma gayesi güden 10 davetsiz misafirin adını verip (!) önlem almanızı isteyeceğim.

Bu mevsim bizlere musallat olabilecek, sağlığımızı tehdit edebilecek hastalık etmenlerini kısaca şöyle sıralayabiliriz. Şöyle ki;

1- Grip: Bu hastalık, influenza virüslerinin neden olduğu genellikle yüksek ateş, baş ağrısı, kas ağrıları, burun akıntısı, burun tıkanıklığı ve öksürüğün eşlik ettiği aşırı halsizlik yapan ciddi bir durumdur. Bilindiği gibi bir süre önce ülkemizde, Domuz, Kuş gribi viral kökenli salgınlar bizleri hayli üzmüştü. Bu nedenle hekim sağlık kuruluşu gözetiminde tedavisi ve komplikasyonları (kulak iltihabı, bronşit ve zatürre gibi) açısından takibi çok önemlidir.

2- Soğuk Algınlığı (Nezle): En sık görülen okul çağı enfeksiyonu olup, virüsler tarafından oluşturulur. Nezlenin belirtileri yani önceleri hapşırma görülür. Burun tıkanmıştır ve akıntı söz konusudur. Kusma görülebilir ve boğazda kaşınma hissi vardır. Ateş, ilk günler yüksek olup, daha sonra düşmekte ve iştah kaybı, ishal (diyare) görülebilmektedir. Hastanın genel sağlık durumunda belirgin bir bozukluk pek görülmez. Genellikle bu hastalığa buruna ve soluk borusuna yerleşen virüsler neden olmaktadır. Solunum yoluyla alınan virüsler burun mukozasına yerleşmektedir. Kuluçka süresi ortalama 3 gündür. Buruna yerleşen virüs, buranın tıkanmasına neden olmaktadır. Vücut bu virüsleri atmak için tepkiler verir. Bu tepkiler hapşırma, burun akıntısıdır. Nezle şayet yaklaşık bir hafta içinde geçmezse balgamlı öksürük, kulak ağrısı, yüksek ateş, işitme problemi gelişebilmektedir. Bu durumda bronşit, zatürre gibi diğer enfeksiyonlar ortaya çıkmış olabilir.

3- Boğaz Enfeksiyonları: Boğaz ağrısı, yutma güçlüğü ve ateşle seyreden boğaz enfeksiyonlarının büyük çoğunluğu antibiyotik tedavisi gerektirmeyen virüs enfeksiyonları olmakla beraber özellikle antibiyotik tedavisi gereken durumların ayırt edilebilmesi için hekim muayenesi ve laboratuvar tetkikleri gerekebilir. Özellikle A grubu beta hemolitik streptokok (beta mikrobu) tespit edilen hastaların mutlak surette ve yeterli süre antibiyotik tedavisi alması gerekir. Doğru ve yeterli tedavi edilmeyen beta enfeksiyonlarının romatizma ve nefrite neden olabileceği unutulmamalıdır.

4- Zatürre (Pnömoni): Yüksek ateş, yoğun öksürük ve balgamla seyreden zatürre sıklıkla bir boğaz enfeksiyonunu takiben gelişir. Çeşitli virüs ve bakteriler tarafından özellikle de bağışıklık sistemi zayıf kronik hastalığı olan çocuklarda görülür. Erken tanı ve tedavi hastalığın ilerlemesine; dolayısıyla hayatı tehdit edici noktaya varmasına engel olmaktadır.

5- Bronşit ve Bronşiolit: Küçük ve orta boy soluk borularının virüs ve bakteriler tarafından iltihaplanması ile oluşurlar. Genellikle öksürük, balgam, hırıltı, ateş ve zaman zaman göğüs ağrısı ile ortaya çıkmaktadır. Teşhis ve tedavi için hekim değerlendirmesi esastır.

6- Orta Kulak İltihabı: Özellikle soğuk algınlığı, grip ve boğaz enfeksiyonlarından sonra bakteri ve virüsler östaki kanalı vasıtası ile boğazdan orta kulağa geçerek iltihaba neden olurlar. Kulak ağrısı, ateş ve işitme azlığı ile kendini gösterir. Hekim değerlendirmesi ve tedavisi gerekir.

7- İshal (Diyare): Günde en az üç defa sulu dışkılama, bulantı, kusma, karın ağrısı ve ateş ile ortaya çıkar. Ağız yolu ile alınan yiyecek ve içeceklerden geçen bakteri virüs ve parazitlerin hastalığıdır. Hekim değerlendirmesi ve laboratuvar incelmeleri sonrası bir taraftan ilaç tedavisi planlanırken diğer taraftan sıvı kaybının yerine konması gerekir.

8- Menenjit: Beyin zarının iltihaplanması olan menenjit, mikropların çeşitli yollarla beyin-omurilik sıvısına girmesiyle meydana gelmektedir. Virüs ya da bakteriler menenjite yol açar. Eğer menenjit virüs kaynaklıysa buna viral menenjit denir. Meningokok türü bakterilerin neden olduğu menenjit ise salgınlara neden olur. Diğer bir menenjit türü olan Hemofilus influenz menenjiti ise daha çok dört yaşın altındaki çocuklarda görülmektedir. Menenjit, genellikle tedavi edilen bir hastalık olmasına karşın tanı geç konulursa hastalık sonrası sakatlıklar görülebilir ya da hastalık ölüme neden olabilmektedir. O nedenle belirtiler görülür görülmez mutlaka doktora gitmek gerekir.

9- Döküntü ile seyreden hastalıklar: Özellikle okul çağı çocukları kalabalık ortamlarda bulunmaları nedeni ile döküntülü hastalıkları da yaygın olarak geçirmektedirler. Kızamık, kızamıkçık ve suçiçeği gibi aşı ile korunabilen hastalıkların yanında birçok döküntülü hastalıklar da bulunmaktadır. Ortak özellikleri virüsler tarafından oluşturulmaları ve ateş ile birlikte seyretmiş olmalarıdır. Teşhis ve gerekli tedavi önerileri için hekim tarafından takip edilmesi gerekmektedir.

 10-  Sinüzit: Semptomları nezle ile karıştırılabilen bu hastalık, burun ve geniz akıntısı, öksürük, balgam, yüzde bu bölümlere karşılık gelen bölgelerde, yanaklarda, göz çukurlarında ağrı ve hassasiyet, alında ve burun kökünde ağrı, genel baş ağrısı, kırgınlık, halsizlik gibi şikâyetler ile kendini belli etmektedir.

Tüm hastalıkların göz ardı edilmesinin büyük sıkıntılar doğurabileceği düşüncesi ile sağlıklı günler diliyor, saygılar sunuyorum.