TAKİP EDİNİZ

İÇERİK ARAMA

Türkiyede Sıcak Ürtiker Testini İlk Ve Tek Yapan Yer Haseki Eğitim Ve Araştırma Hastanesidir


Doç. Dr. Zafer TÜRKOĞLU Deri Ve Zührevi Hastalıkları Kliniği Eğitim Ve İdari Sorumlusu

Sıcak Ürtiker nedir?

Sıcak ürtikeri sıcak hava şartlarına, sıcak suya ve sıcak nesnelere temasla ortaya çıkan uyarılabilir bir kurdeşen tipidir.

Sıcak ürtikere ne sebep olur?

Bu hastalığa sıcak temas sebep olur. Mast hücrelerin neden sıcağa cevap verip belirgin histamin ve inflamatuar mediatörlerin salınımına yol açtığı bilinmemektedir. Sıcak ürtikeri idyopatik, altta yatan hematolojik veya infeksiyöz bir sebebe bağlı olabilir. Hastaların UV ışınlarından bağımsız sıcakla temasıyla ortaya çıkan sebebi belirsiz kaşıntılarda sıcak ürtikerinin araştırılması önemlidir. Bu hastalık ızgara ustacılığı, fırıncılık, aşçılık gibi sıcak temasının maksimuma çıktığı meslekte olan hastalarda görülebilir.

TempTest sıcak kontakt ürtikerin tespitinde kullanılan, kişinin hangi  güneş ışınlarından bağımsız hangi ısı temas derecelerine alerjisi olduğunu söyleyen bir tanı testidir. Hastanın alerjisi olduğu dereceleri öğrenilerek hastalığın tedavisi sağlanır. Ayrıca cihaz soğuk kontakt ürtikerini de değerlendirir. Dünyanın gelişmiş, önde gelen alerji kliniklerinde bulunan bu cihaz Haseki Eğitim Araştırma Hastanesi Dermatoloji Kliniğimizin Alerji Polikliniği bünyesinde siz değerli hastalarımızın hizmetine sunulmuştur.