TAKİP EDİNİZ

İÇERİK ARAMA

Tavi Yöntemi Artık Bezmialem’de Prof. Dr. Ramazan Özdemir / Kardiyoloji Anabilim Dalı


Açık kalp ameliyatı yapılması risk oluşturan hastalarda hayat kurtaran Transkateter Yöntemle Aort Kapak değiştirilmesi yöntemi güçlü akademik kadrosu ve en ileri teknolojik altı yapısı ile Bezmialem’de uygulanıyor.

Transkateter Yöntemle Aort Kapak (TAVİ) değiştirilmesi yöntemi açık kalp ameliyatı ile tedavi edilmeleri yüksek riskli bulunan, anestezi yapılması mümkün olmayan, kronik hastalığı bulunan hastalara uygulanan bir girişimdir. Bu yüzden kalp hastaları için hayat kurtaran bir yöntemdir diyebiliriz. Kısaca kateterler kullanarak aort kalp kapağı yerleştirilmesidir. Bezmialem Vakıf Üniversitesi Kardiyoloji Anabilim Dalı olarak güçlü akademik kadromuz ve en ileri teknolojik altı yapımız ile Transkateter Yöntemle Aort Kapak değiştirilmesi yöntemini en başarılı sonuçlar verecek şekilde uyguluyoruz.

Hareketsiz ve sağlıksız yaşamın yanı sıra toplumun yaşam süresinin artmasıyla beraber kalp kapağı rahatsızlıklarında bir artış olduğunu gözlemlemekteyiz. Rahatsızlık kalp ile ana atardamar aort arasında bulunan aort kapağında daralma şeklinde meydana gelmektedir. Ağırlıklı olarak ilerleyen yaşlarda bozulma ve kireçlenmeye bağlı olarak gelişen bu rahatsızlık uzun yıllar sinsi bir şekilde ilerlemekte ve göğüs ağrısı, bayılma, nefes darlığı ve hatta ani ölümlerle ortaya çıkabilmektedir. Tedavi edilmediğinde hastaların çoğu 3-5 yıl içerisinde yaşamlarını kaybetmektedir. TAVİ yöntemi ile bu hastalar daha uzun yaşayabilmekte ve yaşam kaliteleri artmaktadır.

Açık Ameliyatsız İşlem

TAVI yönteminde biyolojik kapak, bir stent kılıf içerisine yerleştirilerek stent açıldığında kapak takılan bölgeye sıkıca tutunması sağlanır. TAVİ yöntemi iki farklı girişimsel yöntem kullanılarak gerçekleştirilmesi mümkündür. Elbette bu hastanın durumuna göre değişmektedir. Tercihen kasık damarı yoluyla vücuda girilip kateter yardımı ile kalbe kadar ilerletilen stent mekanizması açılarak yerleştirilir. Şayet hastanın kasık damarı uygun değilse göğüs duvarından veya diğer damarlardan vücuda girilerek işlem gerçekleştirilir. Her iki yöntemde de kalbin durdurulmasına ve açık ameliyata gerek duyulmamakla birlikte işlem, hasta uyutulmadan lokalanestezi altında yapılabilmektedir.

Hastanede Kısa Süreli Yatış

TAVİ yönteminin hasta ve yakınları açısından en önemli avantajlarından biri de hastanede yatış süresinin oldukça kısa olmasıdır. Genelde hastaların sağlık duruma göre değişmekle beraber ilk 2 gün yoğun bakımda olmak üzere 1 ile 4 gün arasında hastanede kalır ve normal yaşantılarına 1 hafta gibi kısa bir sürede dönebilir. Bu durum hastanın yaşam kalitesinin artmasına ve kısa sürede hayatın içinde yeniden var olabilmesine olanak sağlar.  

Hangi Hastalara Önerilir!

TAVİ yöntemini kapak takılması için açık ameliyatı kaldıramayacak kadar yüksek riskli olan hastalara önermekteyiz. Özellikle 80 yaş üstü hastalara, daha önceden başka açık kalp ameliyatı hikâyesi olan hastalara,  karaciğer, böbrek gibi kronik hastalığı bulunanlara, anestezinin risk yarattığı kişilere önerilmektedir.

15 Dakikada Kalp Kapağı Değişti, Sağlığına Kavuştu

Bezmialem Vakıf Üniversitesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ramazan Özdemir ve ekibi TAVİ yöntemi ile Van’da yaşayan ve akciğerinin büyük bir kısmı 35 sene önce alınan 82 yaşındaki Nezir Curga'nın kalp kapağını değiştirerek hayata tutunmasını sağladı.

Prof. Dr. Ramazan Özdemir, hastanın kalp kapağının 15 dakikada değiştirildiğini vurgulayarak, “Hastamızın akciğerinin büyük bir kısmı alındığı için ameliyata girmesi riskliydi. Dolayısı ile anjiyografik yöntemle TAVİ dediğimiz işlemle kalp kapağını değiştirdik. Yaklaşık 15 dakika sürdü, kasık bölgesini hafif uyuşturarak yaptığımız ve direkt kapağı yerleştirdiğimiz bir işlem" ifadelerini kullandı.

15 dakikada kalp kapağı değiştirilen hastalardan birinin de 74 yaşındaki Halide Fayat olduğunu belirten Prof. Dr. Ramazan Özdemir, “Hasta 10 sene önce by-pass ameliyatı olduğu ve kilodan dolayı ameliyat şansı olmadığından TAVİ dediğimiz anjiyo yöntemi ile kalp kapağının değişimi tedavisini uyguladık. TAVİ yöntemi hastalarımız için büyük bir konfor " diye konuştu.