TAKİP EDİNİZ

İÇERİK ARAMA

KEMİKLİBURUN PARKI ve SOSYAL TESİSLER PROJESİ


Alanla alakalı birçok alternatif proje önerisi getirilmiş olup son olarak İç Kara Surlarının tarihi ve görsel güzelliklerini öne çıkaracak, bölgeyi cazibe merkezi haline getirecek ve çevre halkın fiziksel ve sosyal ihtiyaçlarına cevap verecek bir proje hazırlanmıştır.

Mevlanakapı Mahallesi’nde Kemikliburun Sokak’ta (1567 Ada, 81 parsel)yer alan proje alanında 2015 yılında kamulaştırma çalışmaları yapılmış ve bölgedeki atıl yapılar ortadan kaldırılmıştır. Alanla alakalı birçok alternatif proje önerisi getirilmiş olup son olarak İç Kara Surlarının tarihi ve görsel güzelliklerini öne çıkaracak, bölgeyi cazibe merkezi haline getirecek ve çevre halkın fiziksel ve sosyal ihtiyaçlarına cevap verecek bir proje hazırlanmıştır. Proje koruma kurulunda uzun süre onay aşamasında değerlendirilmiş ve İstanbul I Numaralı Yenileme Alanları Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından 30.06.2017 tarih ve 2692 nolu kararla onaylanmış olup yapım ihalesi hazırlık çalışmaları başlamıştır.  7915,00 m² lik proje alanı içerisinde alanda uygulanması planlanan fonksiyonlar; dinlenme alanları, süs havuzu, bisiklet yolu, yeşil alanlar (Bitki Gösteri Alanları, Mevsimlik Çiçek Alanları, Ağaç, ağaççık ve çalılar) , fitness alanı, çocuk oyun alanları, otopark alanı ve sosyal tesis yapısı yapılması planlanmaktadır.

Park genel itibariyle  Osmanlı Konseptinde tasarlanmış olup parkın belirli bölgelerinde Osmanlı dönemini tasvir eden üç boyutlu objelere yer verilmesi planlanmaktadır. Objeler kullanıcıların birebir ilişikli olabileceği şekilde konumlandırılarak park içinde fotoğraf çekim noktaları oluşturulacaktır.

Park içerisinde sosyal tesis hizmeti vermek üzere planlanan yapı 224,00 m²  alan üzerine konumlandırılacak parka hakim bölgede  olup ön kısmındaki formal havuz ile açık ve yarı açık oturma alanları ile kullanıcıların hoşça vakit geçirebilecekleri bir mekan olarak hizmet edecektir. İhale aşaması tamamlanan parkımızda uygulama çalışmaları 2018 Mart ayı itibari başlamış olup yıl sonuna kadar tamamlanması planlanmaktadır. Parkın yapımına 2018 de başlanması hedeflenmekte olup ihale aşamasındadır.