TAKİP EDİNİZ

İÇERİK ARAMA

Fatih’te Tarihi Baklava Alayı Coşkusu


absmiddle Yazdır   -A | A+ 04.06.2018
Fatih Belediyesi, Kanuni Sultan Süleyman döneminde başlatılan “Baklava Alayı” geleneğinin bu yıl dördüncüsünü gerçekleştirdi.

Osmanlı döneminin en önemli geleneklerinden olan ‘Baklava Alayı’nın 4.sü Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kava ve Fatih Belediye Başkanı Hasan Suver'in katılımıyla Sultanahmet Meydanı'nda gerçekleşti.

Bu yıl 4.sü gerçekleştirilen etkinlikte Topkapı Sarayı’nın kapısından mehteran eşliğinde çıkan yeniçeriler ellerinde baklava tepsileriyle At Meydanı'na doğru yürüyüş yaptı. III. Ahmet Çeşmesi'nin önünde başlayan yürüyüş, At Meydanı'nın önündeki Alman Çeşmesi'nde kurulan platformda tamamlandı.

Fatih Belediye Başkanı Suver, yaptığı konuşmada tarihi geleneği yeniden yaşatmaktan dolayı mutlu olduklarını söyledi. Bakan Kaya’da yaklaşan seçimle ilgili olarak ‘16 yıldır iktidarlığımız döneminde bu millete hizmet eden, gecesini gündüzüne katan, bu milletin bağrından çıkmış, bu milletin evladı Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ı sizlerin vereceği destekle başkan yapacağız’ diye konuştu.

Sultanahmet’te, ramazana özel düzenlenen "Baklava Alayı" etkinliğinde vatandaşlar ve turistlere baklava ikram edildi. 60 kişilik mehter takımının konser verdiği etkinlikte, dönem kıyafetleri giyen 20 yeniçeri ve 80 askeri görevli de tarihi kişilikleri canlandırdı, ardından, Sultanahmet Cami'sinin belirli yerlerine kurulan masalarda, halka ve turistlere 20 bin kutu baklava ikram edildi.