TAKİP EDİNİZ

İÇERİK ARAMA

Üniversiteli öğrenciler Fatih Sokaklarında Teknik Çalışma Yapacak


absmiddle Yazdır   -A | A+ 03.07.2018
Yerel yönetim üniversite işbirliği ile üniversite öğrencileri Fatih’te Tipoloji Rehberi ve ve 3D kent modeli oluşturmak için çalışacak

Fatih Belediyesi ile Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğinde oluşturulan İstanbul Tarihi Yarımada Uygulama ve Araştırma Merkezi (İSTYAM) koordinesinde çeşitli üniversitelerden katılan 60 öğrenci Kentsel Tasarım Tipoloji Rehberi ve 3D Kent Modeli oluşturmak amacıyla 60 gün Fatih’in sokaklarında çalışma yapacak. Ayrıca Tarihi Yarımada Kültür Envanterinin de ilgili kurumlardaki arşiv kayıtları birleştirilecek. Yaz Okulu Projesi çerçevesinde ağırlıklı Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık, Harita Mühendisliği ile Şehir Bölge Planlama bölümü öğrencilerin yanı sıra çeşitli üniversitelerin Arkeoloji, İletişim Tasarımı, Geomatik Mühendislik, Restorasyon bölümlerinden öğrenciler yer aldı. Otuzar kişilik iki ayrı ekip olarak çalışacak öğrencilerin başlarında iki de yüksek lisans öğrencisi Fatih’in sokaklarında teknik çalışma yürütecek.   

Fatih Belediye Başkan Yardımcısı Erhan Oflaz, belediyenin toplantı salonunda biraraya geldiği öğrencilere yapılacak çalışmalarla ilgili bilgi verdi. Oflaz, Fatih Belediyesi’nin 400’e yakın tarihi eser ile ilgili röleve, restitüsyon ve restorasyon çalışması yaptığına ve bunlardan 320 tarihi eserin restorasyonunun gerçekleştirildiğini söyledi. Oflaz, kentsel tasarım çalışmalarda sokak siluetlerine ihtiyaç duyulduğunu belirterek, Fatih’te Kentsel Tasarım Tipoloji ve Kent Modeli oluşturulması için yapılacak çalışmanın önemine dikkat çekti.  Alanda yapılacak teknik çalışmanın cephelerden kent mobilyalarının dizaynına kadar fayda sağlayacağını belirten Oflaz, “Sizlerin alanda yaptığınız çalışmalar sırasında Fatih Belediyesi’nin Bilgi İşlem Müdürlüğü de yazılım tarafında hizmet verecek.” dedi.