TAKİP EDİNİZ

İÇERİK ARAMA

Güzelliğin Sırrı Doğal ve Organik Kozmetikler


Prof. Dr. Murat Kartal / BVU Eczacılık Fakültesi Fitoterapi Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezi

Güzel olmak, genç görünmek, sağlıklı olmak için kullandığımız doğal ve organik kozmetikleri satın alırken araştırma yapılması ve ürün içeriğine çok dikkat edilmesi gerekiyor.

Kozmetoloji, insan vücudunun epiderma, tırnaklar, kıllar, saçlar, dudaklar gibi değişik dış kısımlarına, dişlere ve ağız mukozasına uygulanmak üzere hazırlanmış, tek veya temel amacı bu kısımları temizlemek, koku vermek, görünümünü değiştirmek veya vücut kokularını düzeltmek, korumak veya iyi bir durumda tutmak olan bütün preparatları veya maddeleri inceleyip, geliştiren bilim dalıdır.

İnsanlar, kadın ya da erkek binlerce yıldan beri güzelleşmek, kendi­lerini başkalarına beğendirmek, genç görün­mek, yüzlerindeki kırışık, yara, sivilce ya da çeşitli izleri gizlemek, güneşten, rüzgârdan, soğuktan ciltlerini korumak, vü­cutlarındaki istenmeyen tüyleri gidermek, saçlarının dökülmesini önlemek ya da rengini değiştirmek için boyalar, merhemler, losyon­lar, parfümler yapmışlardır. Kozmesötikler ya da "aktif kozmetikler" olarak adlandırılan ürünler ise, kozmetiklerle ilaçlar arasında geniş bir yelpazede yer alırlar.

İlaç ↔ Kozmesötik ↔ Kozmetik (Cosmetics + Pharmaceuticals = Cosmeceuticals)

Kozmetiklerin Doğuşu

Kozmetik ve Makyaj Mısır'da doğmuştur. Firavunların çeşitli kokulu yağlarla yağlanarak, bal, süt, parfüm kokulu mücevherlerle süslenip, mumyalanarak, yanlarına da ayna konularak gömüldüklerini ve ruhun bedende kaldığını açıklayan tarih bilginleri, kozmetiğin daha M.Ö. ki yıllarda, insanlar için önemini ortaya koyar. 

Kekik, ıtır, sedir ağacı, günlük, amber, misk, sakız, reçine ve çeşitli çiçekler, yapraklar ve kökler kullanılarak hazırlanan kozmetiklerin formülleri çok gizli tutulmuştur. Kozmetik yapımının çok önemsenen bir sanat olduğu gerek o dönemlerden kalma resimlerden, gerek mezarlardaki buluntular­dan anlaşılmaktadır. Bu buluntularda Eski Mısır'da göz makyajına çok önem verildiği ve Mısırlı kadınların göz­lerinin altını yeşile boyadığı, fildişi, tunç, tahta ya da kemikten yapılmış minik bir çubukla üst kapağa is, antimon ve kurşun karışımı siyah bir boya olan sürme çektiği, ayrıca kirpiklerini de boyadıkları görülmektedir. Kullanılan göz boyalarının çölün yakıcı güneşinden korunmak gibi bir işlevi de olduğu düşünülmektedir. Bu kaynaklarda, su dolu küvette banyo yapmanın Mısırlıların başlattığı bir adet olduğu, daha sonra vücudun, cildin yumuşaması için hoş kokulu yağlarla ovulduğu anlatılmaktadır. İÖ 1400'lerde yaşamış olan Mısır Kraliçesi Nefertiti’nin yaşadığı dönemin kozmetik uzmanı olduğu ve Mısır Kraliçesi Kleopatra'nın ise güzelliğini bir bakıma kendi yaptığı koz­metiklere borçlu olduğu söylenebilir.

Anadolu, yüzyıllar boyunca İpek Yolu rotasında bulunduğundan eski dünyada her ne varsa buraya ulaşıyordu. Kına, Anadolu halkının düğün törenlerinde el ve ayaklarını boyamak ve saç renklerini değiştirmek için kullandıkları bir ürün olmuştur. Ayrıca özel bir toprak türü olan “kil“ de saçları beslemek ve yumuşaklık kazandırmak için kullanılmıştır.

Organik ve Doğal Kozmetik

Kozmetik ürünlere artan talebi fark eden bazı firmalar ikinci kalite materyallerle de ürün geliştirme yoluna gidebilmektedir. Burada sorumluluk biraz da tüketiciye düşmektedir. Ürün satın alırken araştırma yapılması ve ürün içeriğine çok dikkat edilmesi zorunlu hale gelmiştir. Bu hem kalitesiz ürünleri ayırt etmede hem de bir ürüne hak ettiğinden yüksek bedellerin ödenmemesinde seçilebilecek en doğru yoldur.

Organik/ekolojik Kozmetik Ürün: Organik tarım faaliyetleri esaslarına uygun olarak üretilmiş ham maddeler kullanılarak, ham maddeden bitmiş ürüne kadar organik olma gerekliliklerini sağladığını kanıtlayan bitmiş kozmetik üründür.

Doğal Kozmetik Ürün: Bileşiminin en az yüzde 95’inin doğal içerikli olduğu, bununla birlikte bu içeriğin doğal olma gerekliliklerini sağladığını kanıtlayan, ancak organik olmasının gerekmediği kozmetik üründür.

Kozmetik Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Kozmetik ürünün sunumu, etiketlenmesi, kullanımına dair açıklamalara veya üretici tarafından sağlanan bilgiler dikkate alınarak önerilen kullanım şartlarına göre uygulandığında, insan sağlığına zarar vermeyecek nitelikte olması gerekmektedir.
  • İyi muhafaza edilemeyen kozmetik ürünler kısa zamanda bozulur ve etkinliklerini kaybeder. Bu ürünler cildimize fayda sağlayamayacağı gibi zarar da verebilirler.
  • Kozmetikler satın alınırken imal/son kullanma tarihi kontrol edilmeli ve kullanım süresi azalmış ürünler alınmamalıdır. Bozulmuş olan ürünün kokusu, kıvamı, rengi değişir. Su ve yağ şeklinde fazlarına ayrılmış halde görülür.
  • Aldığınız ürünün üzerinde muhafaza önerileri vardır. “Güneşten koruyunuz, soğukta veya oda ısısında saklayınız” gibi. Bu önerilere uyulması gereklidir.
  • Ürünün içinde bakteri ürememesi için ürün parmakla değil spatula/aplikatör ile alınmalı kapak içine temas edilmemelidir.
  • Ambalajından çıkarılmadan saklanan ürünler daha iyi korunur.
  • Ürünler aşırı sıcaktan, soğuktan ve nemden korunmalıdır.
  • Küçük boy ürünler tercih edilmelidir.
  • Ürüne başka ürünler veya su ilave edilmemelidir.
  • Ambalajı açılmış ürünler satın alınmamalıdır.