TAKİP EDİNİZ

İÇERİK ARAMA

Kısa Film Yarışması'nın Galası Muhteşem geçti


absmiddle Yazdır   -A | A+ 23.06.2010
Demir, "Sanatçı hayal eder, yöneticiler, politikacılar ise bu hayalleri hayata geçirir.” JCI Istanbul Crossroads 4. Uluslararası Kısa Film Festivali ve Yarışması sona erdi 2-5 Kasım tarihleri arasında yapılan Kültürler Arası Diyalog ve Göç konulu JCI Istanbul Crossroads 4. Uluslararası Kısa Film Festivali ve yarışmada dereceye girenlere ödülleri dağıtıldı.

 

 

 

Kadir Has Üniversitesi Konferans salonunda düzenlenen festivalin gala gecesinde, 50 aday film arasından dereceye giren ilk üç filmin yönetmenine ödülleri verildi.

Gala gecesinin açılışında konuşan Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Genç Liderler ve Girişimciler Derneği’nin bu yıl dördüncüsünü düzenlediği Kısa Film Festivali ve Yarışması’na ev sahipliği yapmaktan ve Fatih Belediyesi olarak destek vermekten dolayı mutluluk duyduğunu belirtti. Demir, “Sanatçı hayal eder, yöneticiler, politikacılar ise bu hayalleri hayata geçirir. Nasıl ki sanat ve sanatçı toplumu besler ve geliştirirse; sanatı ve sanatçıyı destekleyen politikacılar da, bu gelişimin sürekliliğini sağlarlar. Bu nedenle sanatçı ve idareci birbirini tamamlayan bir uyum ve işbirliği içinde olmalıdır.” dedi.

 Yarışmanın teması olan Kültürler Arası Diyalog ve Göç’ün, Fatih için çok anlamlı olduğunu vurgulayan Demir, tarihi yarımadanın yarışmanın temasına uygun doğal bir film platosu olduğunu söyledi. Demir, “Fatih, fetihten beri kültürlerin kaynaştığı bir pota olmuştur. Bir yanda cami, bir yanda kilise ve sinagog yüzlerce yıldır yan yana yaşamıştır.” dedi.

 
Festival Direktörü Bülent Doruker finalistleri tanıtırken yaptığı konuşmada Kısa filmcilerin festivallerle, yarışmalarla desteklenmesi gerektiğini ancak festivallerin de sponsorlarla var olabildiğinin altını çizerek sponsorlardan gelecek yıllar için destek sözü istedi ve filmleriyle festivale katılan yönetmenlere teşekkür etti.

 

Jüri üyeliğini Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Yönetmen Derviş Zaim, TV yapımcısı Nebil Özgentürk, Oyuncu Özay Fecht, Doç.Dr. Şule Toktaş, Yrd.Doç.Dr.Uğur Özgöker ve Vedat Akman’ın yaptığı yarışmada 19 film finale kaldı.

 

Sunuculuğunu tiyatro sanatçısı Nilüfer Açıkalın’nın yaptığı gala gecesinde birincilik ödülünü Göç Kuşağı isimli filmi ile Mustafa Karakaya,  ödülünü Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir’in elinden aldı. İkincilik ödülüne “Köse” ile Kenan Özer ve Seza Güneş, üçüncülük ödülüne ise “Klonistan” ile Ayce Kartal layık görüldüler. Ayrıca gecede “Dönüş” filmiyle yönetmenler Soner Yıldırım ve Mehtap Köseoğlu mansiyon ödülü aldılar. Festival ve yarışmaya verdiği destekten dolayı Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir’e teşekkür plaketi verildi.

 

Gecesinde birinciye 5.000 TL, ikinciye 3.000 TL, üçüncüye ise 2.000 TL değerinde Digital Film Academy çekleri verilen ödül gecesinde ayrıca dereceye giren üç filmin yönetmenlerine ödül sponsoru Sunexpress’ten Avrupa’ya Gidiş-dönüş uçak bileti verildi.

 

Gecede canlı performans sergileyen ‘Hayal’ ve ‘By Percussion Show’  grupları davetlilerden büyük alkış aldı.