TAKİP EDİNİZ

İÇERİK ARAMA

Fındıkzade Çukurbostan Şehir Parkı Yeni Haliyle Hizmetinizde...


Fatih'te modern hayat antik tarihten besleniyor. Bunun en güzel örneklerinden Fındıkzade Çukurbostan Parkı...

Fındıkzade Çukurbostan Şehir Parkı yeni haliyle hizmetinizde…

Seyyid Ömer Mahallesinde 1732 ada 10 parselde bulunan ve mevcudunda içinde bulundurduğu TEGV Eğitim birimleri ile çocuklara yönelik eğitim parkı olarak kullanılan  Fındıkzade Çukurbostan Parkımız  yaklaşık 12 m derinliğinde bir çukur içerisinde, etrafını çevreleyen tarihi taş duvarlarla sıra dısı bir görüntü ve kullanım alanı sunmaktadır. Tarihte İmparator Anastasius I (491-518) tarafından yaptırılmış olduğu söylenen ve Hagios Mokios olarak bilinen bu sarnıç, İstanbul’un en büyük sarnıçlarındandır. Likos (Bayram Paşa Deresi), Kara ve Marmara surlarından meydana gelen üçgene hakim tepe üzerinde kurulan sarnıç, ismini güneydoğusunda inşa edilen Ortodoks Hagios Mokios Kilisesi’nden almıştır. 170×147 metre ölçülerinde, dikdörtgen plan şekli göstermektedir. Zemin toprak ile dolduğundan derinliği kesin olarak tespit edilememekle birlikte 12 ile 15 metre derinlikte olduğu sanılmaktadır.

Toplam 24.000 m² lik alana sahip çalışma alanımızın yaklaşık 978,76 m² lik alanını TGEV Eğitim Birimleri Binaları oluşturmaktadır. Mevcut kullanımda sadece çocuklara hitap etmesi ve buna rağmen bakımsız ve işlevselliğini yitirmiş bir şekilde kullanılması nedeniyle yeniden projelendirilerek her yaştan kullanıcıya hitap eden, içerisinde bulundurduğu kullanım alanlarıyla sosyal, kültürel ve sportif fonksiyonların kullanımını sağlayan ve estetik açıdan çeşitli birçok donanımı sunan bir park olarak projelendirilmiştir.  Yeni projelendirme ile toplam 9.456 m² lik yeşil alan planlanmaktadır.

Proje kapsamında  orta akslarda ışınsal süs havuzları, merkezinde meydan niteliği veren çokgen bir süs havuzu ve tarihi duvar kenarında 90 mt lik hareketli su oyunlarıyla düzenlenmiş bir süs havuzu konumlandırılmıştır. Parkın büyük bir kullanım alanına sahip olması bize farklı faaliyet olanakları sağlamıştır. Planlanan yeni haliyle çocukların yoğun kullanacağı düşünülen  ıslanma havuzu ile gündüz belirli saatlerde ıslanma havuzu faaliyeti gösterecek, akşam saatlerinde kuru süs havuzu olarak görsel güzellikler sunacak ve havuzun dinlenme aşamalarında da tekerlikli paten pisti olarak hizmet edecektir. Ayrıca kışın belirli dönemlerde buz pateni pisti olarak planlanan bir kullanım alanı olarak kompleks faaliyetlere imkan sağlaması  planlanmaktadır. Çocuklar için alana konumlandırılan çok amaçlı oyun grubu içinde dört kuleli bir oyun grubu, müzik ve buhar sistemli ahtapot oyun grubu, halatlı tırmanma üniteleri çocuk kullanıcılarına  farklı oyun olanakları sunacaktır. Parkta belirli zamanlarda bölge halkın kültürel faaliyetlerine olanak sağlamak amacıyla alanda bulunan mevcut amfi konsept gereği yıkılarak alandan daha düzgün şekilde yararlanmak adına  yeni yerinde alana daha hakim bir noktada özelliklerine uygun olarak konumlandırılmıştır. Parkı çevreleyen 482 mt lik koşu yolu ve belirli aralıklarla konumlandırılan jimnastik istasyonları her yaştan kullanıcının fiziksel ve sportif faaliyetlerine hizmet sunmaktadır. Alan içindeki mevcut spor sahalarının bir kısmı korunmuş ve alana ek olarak standartlara uygun  zemini yapay çim ile kaplı bir adet halı futbol sahası konumlandırılmıştır. Bitkisel olarak yapılacak düzenleme ile doğanın farklı renklerini içerisinde barındıran, su oyunları ile hareketli ve estetik; fonksiyonel faaliyet alanlarıyla kullanıcıların sportif ve fiziksel faaliyetlerine olanak sağlayan bir park olarak çok yakında kullanıcılarının hizmetine açılacaktır. Çevre halkın yanı sıra Fatih’ e dışarıdan gelen yerli ve yabancı misafirlerimizin de parktan yararlanması için alan girişine 22 araçlık bir otopark konumlandırılmıştır. Parkın en önemli özelliği çukurda yer alması ve Tarihi Yarımada nın en önemli 3 sarnıcından biri olmasıdır, bu özelliği ile yukardan bakan kullanıcıların kuşbakışı bir panoramayla estetik açıdan da farklı görseller kazanacakları önemli bir park olacaktır. 5 Haziran 2012 tarihinde açılışı Çevre ve Şehircilik Bakanı; Sayın Erdoğan BAYRAKTAR ın da katılımıyla gerçekleştirilmiştir. FINDIKZADE ÇUKURBOSTAN ŞEHİR PARKI “İnsanlara nefes bahçeleri oluşturmak ”gayesiyle kazandırdığımız parklardan biri olarak vatandaşlarımızın hizmetine sunulmuştur.

İşe Başlama/13.05.2011

İş Bitim/31.06.2012

Toplam Maliyet:3.259.895,00 TL