TAKİP EDİNİZ

İÇERİK ARAMA

Tarihi Yarımada 'Akıllanıyor'


absmiddle Yazdır   -A | A+ 14.09.2012
'Bilişim Zirvesi 12' ye Fatih Belediyesi'nin projeleri damga vurdu.

Zirve kapsamında düzenlenen “Akıllı Şehir İstanbul Platformu”nda, yeni projelerini anlatan Fatih Belediye Başkanı, Akıllı Kent Bilgi Sistemleri hakkında bilgi verdi.

Başkan, bu sistem sayesinde sadece isim girerek vatandaşların kendi mülkleriyle ilgili tüm verilere ve imar planlarına hızlı ve şeffaf bir şekilde ulaştığını söyledi.

Coğrafi Bilgi Sistemi (GIS) ile Yönetim Bilgi Sistemi (MIS)’den oluşan Kent Bilgi Sistemi’ni Türkiye’de davet üzerine pek çok üniversitede ve en son Harvard Üniversitesi’nde anlattıklarını belirten, şu detayları kaydetti:

“22 alt projeden oluşan Kent Bilgi Sistemi’ni oluştururken, bu projeyi ulusal anlamda tüm belediyelerin kullanabilmesi amacıyla yola çıktık ve kendimize paydaşlar, çözüm ortakları aradık. Son olarak da mobil sistemle bütünleştirdik. “ Artırılmış gerçeklik” adını verdiğimiz bu yazılımı telefonuna, tabletine yükleyen turistler, herhangi bir tarihi esere ekranı doğrulttuklarında otomatik olarak o eserle ilgili bilgiyi görebiliyorlar.”

COĞRAFİ BİLGİ SİSTEMİ İLE VATANDAŞ İMAR PLANINI GÖRÜYOR

Başkan, eskiden en az 1 hafta sürede ulaşılabilen imar planlarına ve verilere artık birkaç dakikada ulaşılabildiğini Coğrafi Bilgi Sistemi’ne girerek uygulamalı olarak gösterdi. Başkan, vatandaşın sisteme girerek imar planına ulaşabilmesini de belediyeler açısından şeffaflığa katkıda bulunduğuna vurgu yaptı.

Başkan ayrıca, “Kaçak binaları da tek tek tespit ederek sisteme giriyoruz. Böylelikle Fatih Bölgesi’ndeki kaçak yapılarda ortaya çıkmış oluyor. Yıkılacak olan binanızın yerine kaç katlı bir bina yapabileceğinizi, taşma payı gibi detayları rahatlıkla görebiliyorsunuz” dedi.

AKILLI ŞEHİRLE KALİTELİ VE HIZLI HİZMET

Belediye Başkanı, akıllı şehirlerin ekonomi, çevre, mobilize, yaşam, insan ve yönetim olmak üzere 6 boyutta incelenebileceğini ve akıllı şehrin çevresel, sosyal varlıkları ön planda tutarak sınırlı kaynakları en uygun şekilde kullanmak olarak tanımlanabileceğini belirtti.