TAKİP EDİNİZ

İÇERİK ARAMA

Haliç'te "Dragon” Coşkusu


absmiddle Yazdır   -A | A+ 03.10.2012
Türkiye'nin en geniş katılımlı festivali Dragon Bot Yarışları, Haliç'te düzenlendi.

Türkiye'nin en geniş katılımlı festivali Dragon Bot Yarışları, Haliç’te coşkulu bir açılışla başladı. Fatih Belediyesi’nin organize ettiği, 2500 sporcunun katıldığı yarışlarda Fatih Belediye Başkanı da kürek çekti.

Özel şirketlerden kamu kurumlarına, eğitim kurumlarından sosyal gruplara kadar birçok takımın yer aldığı Dragon Bot Yarışları’nda 103 takım şampiyonluk için mücadele veriyor. Her yaştan 2500 sporcunun katıldığı yarışın açılışı, erkek, bayan ve karma takımların çekişmesine sahne oldu.

Yarışa, sporcu kişiliğiyle tanınan Fatih Belediye Başkanı'nın yanı sıra organizasyonun tek bayan takımı olan Fatih Belediyesi Bayan Kürek Takımı da katıldı.

Haliç’in serin sularında şampiyonluk için kürek çeken Başkana Afrikalı futbolculardan oluşan ‘Dostluk Spor’ kulübü eşlik etti.

Yarış sırasında basını taşıyan teknenin, içerisinde Başkanın bulunduğu bota fazla yaklaşması yürekleri ağızlara getirdi.

Üç tarafı denizle çevrili Fatih’te denizin ve sporun hayatımızda daha çok yer almasını sağlamayı amaçlayan Dragon Bot Yarışlarını geleneksel hale getirmek isteyen ve İstanbul Boğazını yüzerek karşıya geçen ilk belediye başkanı , Kıtalararası Yüzücü unvanına sahip ilk belediye başkanı unvanını da taşıyor.

Denizcilik kültürünün tanıtımı, gelişimi ve su sporları faaliyetlerinin yaygınlaştırılmasına katkı sağlayan Dragon Bot Yarışları’nda animasyonlar, konserler ve çeşitli sahne şovları da yer alıyor.

Bugün başlayan Dragon Bot Yarışları’nda finale kalan takımlar yarın yeniden Haliç’te mücadele edecek. Başkanın de katılacağı final yarışının ardından kazananlara kupa verilecek.

Milattan Önce 2000 yılında hasat bayramını kutlamak amacıyla ilk kez Uzakdoğu’da başlayan kürek yarışları, 80’li yıllarda tüm dünyaya yayıldı. Modern Dragon Bot Yarışları olarak dünyanın tüm büyükşehirlerinde organize edilen Dragon Bot Yarışları, Türkiye’nin en geniş katılımlı festivali niteliğini taşıyor.