TAKİP EDİNİZ

İÇERİK ARAMA

Bilişim Kongresi'ne 'Fatih' Damgası


absmiddle Yazdır   -A | A+ 13.11.2012
VI. İstanbul Bilişim Kongresi, Bahçeşehir Üniversitesi ve Türkiye Bilişim Derneği işbirliği ile 7-8 Kasım 2012 tarihlerinde Bahçeşehir Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlendi.

VI. İstanbul Bilişim Kongresi, Bahçeşehir Üniversitesi ve Türkiye Bilişim Derneği işbirliği ile 7-8 Kasım 2012 tarihlerinde Bahçeşehir Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlendi. Kongrenin bu yılki ana teması  “Akıllı Şehirler” idi.

Son yıllarda baş döndürücü bir hızla gelişen Bilişim Teknolojileri; şehirlerde sorunları çözme, kamu hizmetlerinin iyileştirilmesi ve vatandaşların yaşam kalitelerinin arttırılmasına önemli katkılar sağlamaktadır. Dünyada birçok ülkede trafik, yapılaşma, hava kirliliği, eğitim, sağlık, güvenlik, iletişim ve altyapı gibi birçok konuda bilişim tabanlı çözümler kullanılarak “şehir stratejileri” geliştirildi. Bilişim teknolojileri dünyanın önemli şehirlerinin gelişiminde etkin bir biçimde kullanılmış ve şehirler “Bilişim Şehirleri” haline dönüşmüştür.

Kongrenin ilk günü düzenlenen panelde açılış konuşmasını yapan Kongre Başkanı Prof. Dr. Yüksek Mühendis M. Oktay Alnıak, akıllı şehirlerin, akıllı yöneticiler ile mümkün olabildiğini ve akıllı yönetimlerin de insanları mutlu ettiğini ifade ederek, “Akıllı şehirlerin yaratılmasında, teknolojik gelişmelerin rolü büyük” dedi.

Daha sonra konuşan Fatih Belediye Başkanı ise, bilişim ve teknolojilerinin, hizmete dönüşmesi anlamında birçok çalışma yaptıklarını belirterek, akıllı şehirleşmenin önündeki en büyük engelin herkesin kendi yolunu çizmesi olarak ifade etti.Başkan, yapılması gereken çalışmanın, bütün projelerin bir yerde toplanıp, format haline getirilmesi olduğunu söyledi.

Kongrede, Fatih Belediye Başkanı'nın yanı sıra, Bağcılar, Kadıköy ve Beşiktaş belediye başkanları da akıllı şehir uygulamalarını anlattılar.

Kongrede, şehirlerdeki yaşamı kaliteli hale getirecek bilişim ve internet teknolojileriyle, şehirleri ve yaşamı yeniden şekillendiren “Akıllı Şehirler”  üzerinde yoğunlaşan çalışmalar anlatıldı.

Bahçeşehir Üniversitesi’nde gerçekleştirilen kongrede iki gün boyunca 25 oturumda, 140 konuşmacı yer aldı. Kongre iş dünyası, kamu kuruluşları, bürokratlar, akademisyenler ve öğrenciler tarafından ilgiyle izlendi.