TAKİP EDİNİZ

İÇERİK ARAMA

Teknolojiyle Fark Yaratan Belediyeler


absmiddle Yazdır   -A | A+ 21.11.2012
"Turkcell Teknoloji Zirvesi 2012"ye mobil uygulamalarıyla göz dolduran belediyeler damga vurdu.

Zirve çerçevesinde ‘Teknolojiyle Fark Yaratan Belediyeler’ paneli düzenlendi. Panele Fatih Belediyesi Başkan Yardımcısı Adnan Güler, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Güngören Belediye Başkanı Şakir Yücel Karaman katıldı. Panelin moderatörlüğünü Tukcell Kurumsal Pazarlama ve Satış Müdürü Selcen Kocabaş yaptı.

Panelde konuşan Fatih Belediye Başkan Yardımcısı Adnan Güler daha önce birçok kez ödüle layık görülen Kent Bilgi Sistemleri, FatihAR ve Coğrafi Bilgi Sistemleri hakkında bilgi verdi. Güler, Kent Bilgi Sistemi'ni kısaca bölgedeki varlıkların niteliklerini, üst- alt doku ve yapısını, akıllı haritalarını, sosyo- ekonomik durumlarını tanımlayan tüm bu verilere ait sayısal ve sözel bilgilerin; belediye uygulamaları için birbirleriyle ilişkilendirilmesidir’ diye özetleyerek, bu yapının sürekli güncellenen bir sisteme dönüşmesi, yönetim, denetim ve yönlendirme mekanizmalarının daha hızlı, verimli, güvenilir, zamanında, ekonomik ve etkin işlemesi  için, bilgi toplama, sunma ve hizmet üretmede tam koordinasyonun sağlanması anlamına geldiğini ifade etti.

Yerel yönetimlerde ilk kez Fatih Belediyesi'nin uyguladığı Artırılmış Gerçeklik Projesi (FatihAR) hakkında da bilgi veren Güler, "Mobil cihazınızın kamerasını kullanarak, çevrenize göz attığınızda etrafınızdaki mekânsal objelere ait (binalar, önemli yerler, tarihi yapılar) etkileşimli bilgiler (metin, resim, ses, video vb.) almanızı sağlayan bir teknolojidir’’ dedi. Başkan Yardımcısı Adnan Güler ile beraber panele katılan diğer belediye başkanları da kendi belediyelerinin uygulamalarını anlattı.