TAKİP EDİNİZ

İÇERİK ARAMA

Yeni Cami Meydan Parkı Yeni Haliyle Hizmetinizde


Eminönü’nde Yeni Camii ile Mısır Çarşısı arasında kalan kısım yeniden düzenlenerek, yeni bir meydan haline getirildi.

Yeni Camii, Mısır Çarşısı, Çiçek Pazarı ve Hatice Turan Sultan Türbesi arasında kalan ve uzun yıllardır çay bahçesi olarak kullanılan alan, kötü ve bakımsız görüntü yüzünden alanda başlatılan çalışmalar tamamlanarak bölge yepyeni bir meydan ve dinlenme alanına kavuştu.

Yeni Cami Meydanı’nın açılış törenine İstanbul Milletvekili Osman Aşkın Bak, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Fatih Kaymakamı Ahmet Ümit ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş, açılışın yağmurlu bir güne denk gelmesinden ötürü günün çok bereketli olduğunu belirterek, "Yağmur yağıyor, barajlar doluyor, İstanbul’un inşallah su problemi yaşamayacağının işaretleridir. Bu kentte yaşamakla çok şanslı insanlarız, gerçekten dünyanın merkezi diyebileceğimiz özelliğe sahip. Farklılıkların zenginliğini yaşayan kadim medeniyetler beşiği bir İstanbul’dur. 8 bin 500 yıllık tarihi ile çok farklı kültürleri barındıran ve katmanlarında izlerini taşıyan adeta tarihin çeyiz sandığı diyebileceğimiz özellikte bir İstanbul’da yaşamaktayız. Bu şehirde bulunmak, yaşamak gerçekten bir ayrıcalık ve o denlide zorluğu getirmekte. Bizler hep beraber bu şehirde geleceği hazırlamaktayız. 8 bin 500 yıllık bir geçmişi var bizimle geleceğe gidiyor. Geçmişte İstanbul 1 milyonun altında nüfusu barındırırken, çocukluğunu yaşamış birisi olarak bugün Avrupa’nın 23 ülkesinden daha büyük nüfusa erişmiştir” diye konuştu.

Ulaşımdan alt yapıya kadar İstanbul’un gelişiminden söz eden Topbaş, yeni camii meydan projesini başarıyla tamamlayan Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir’i ve ekibini tebrik etti.

Başkan Topbaş, hizmete alınan Yenicami Meydan çalışmasının Eminönü ve çevresine yeni bir soluk getireceğini belirterek, Sirkeci yayalaştırma projesinin de müjdesini verdi.

Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Buranın daha önce hem yerli hem de yabancılar için kötü bir görüntü oluşturduğunu belirterek, ‘Meydan çalışmasına 2012 yılının ağustos ayında başladık, 2013 yılının sonuna doğru bitirdik. Bu meydanla birlikte hem Fatih hem de İstanbul yeni mir meydana kavuştu. Yeni Cami Meydanının milletimize, Fatihimize, buraya yolu düşen herkese hayırlı olmasını diliyorum” dedi.  Konuşmaların ardından kesilen kurdeleyle birlikte meydan hizmete açıldı.

Rüstempaşa Mahallesinde yer alan, Tarihi Yeni Camii, Mısır Çarşısı, Çiçek Pazarı ve Hatice Turan Sultan Türbesi arasında kalan ve uzun yıllardır park olarak hizmet veren fakat sınırları içerisinde yer alan atıl ve kötü görüntü oluşturan çay bahçelerinin oluşturduğu olumsuz durumlar, bakımsız bitki örtüsü ve kullanım değerini yitirmiş fonksiyon alanları sebebiyle kullanıcılara birçok açıdan olumsuz görünüme sahipti. Ayrıca yanı başında bulunan Yenicami’ nin WC ve şadırvan ihtiyaçları da göz önüne alınarak; kullanıcıların oturma-dinlenme, yeme-içme, WC-şadırvan ihtiyaçlarına cevap verecek niteliklerde fonksiyonlar geliştirilerek estetik bir tasarım kurgulandı.

3 yıla yakın süren proje çalışmaları kapsamında sadece park olarak kullanılmasının dışında yanı başındaki Yeni Cami deki şadırvan yetersizliği ve bölgenin WC ihtiyaçlarının parkta çözümlenmesine yönelik geliştirilen projeler kurul onaylarının arından çevresinde düzenleme yapılacak yollarla birlikte 5400 m² kullanım alanına sahip parkımızda birbirinden farklı ışık ve su oyunları içeren orta süs havuzu, merdiven yanları su duvarları, gölgelikli oturma ve  dinlenme alanları, bitki gösteri alanları barındıran yeşil alanlar, kafeterya ve fonksiyonel yer altı WC si inşa edildi. Parkın eski kullanımında parkı işgal eden Çiçek Pazarı sınırlandırılarak tescilli olan Çiçek Pazarı yapısı Vakıflar tarafından onarıldı.

Meydan çalışması ile birlikte eş zamanlı olarak yanı başındaki  Hatice Turan Sultan Türbesinin de restorasyonuna başlandı. Bu haliyle Yeni Cami Meydanı yerli ve yabancı turistlerin yoğun olarak ziyaret ettiği, ticaret ve turizmin hareketli olduğu bölgemizin en prestijli meydanı haline geldi.

Meydan’ın en fonksiyonel kullanım alanlarından olan yer altı WC si 300 m² alana sahip. Yürüyen rampa ile ulaşım sağlanan WC girişindeki görevli odası ile kontrollü giriş-çıkış sağlanan WC de bay kısmında 1 bay engelli wc, 5 alafranga, 10 alaturka wc, şadırvan alanı, pisuvar alanı ve lavabolar bulunmaktadır. Bayan kısmında ise 1 bayan engelli wc, 9 alafranga, 9 alaturka WC, şadırvan alanı, bebek bakım odası, makyaj masası bulunmaktadır. WC içerisinde ayrıca; havalandırma ünitesi, ısıtma-soğutma ünitesi, yangın kontrol ünitesi, kapalı devre kamera sistemi ve müzik yayın üniteleri yer almaktadır.