Park ve Bahçeler Müdürlüğü

TAKİP EDİNİZ

İÇERİK ARAMA

Park ve Bahçeler Müdürlüğü


Park ve Bahçeler Müdürlüğü Hakında

Park ve Bahçeler Müdürlüğü olarak amacımız dünya standartlarında park, meydan ve yeşil alanlar oluşturmak adına Tarihi Yarımada nın tarihi, kültürel, sosyal ve fiziksel zenginliklerini göz önünde bulundurarak ve toplumsal gereksinimleri belirleyerek; gecekondu alanları ve metruk arazilerde daha  fonksiyonel, nitelikli ve estetik değeri yüksek, ergonomik ve  doğa ile uyumlu sürdürülebilir yaşam mekanları oluşturmaktır.

Fatih’ in tarihi zenginliklerinin farkındalığı ile çalışan ve yarımadan nın niteliklerine uygun konseptlerde plan ve projeler gerçekleştiren müdürlüğümüz özellikle yerli ve yabancı turistlerin yoğun olduğu bölgelerde gerçekleştirdiği park ve meydan düzenlemeleriyle tarihe ışın tutmakta ve Tarihi Yarımada silüetini koruyarak, tarihi doku ile uyumlu ve prestij yeşil yaşam mekanları oluşturmaktadır.

İmar planlarında yeşil alan olarak ayrılmış ve mülkiyet sorunu çözülmüş alanlar projelendirilerek park alanlarına dönüştürülmekte ve kentte m² bazında kişi başına düşen yeşil alan miktarı çoğaltılmaktadır. Bununla birlikte her yaştan insanımızın sağlıklı gelişim ve mutlu yaşamları için spor alanları, yürüyüş yolları, kültür&fizik alanları ve çocuk oyun alanları oluşturularak yeni yeşil alanlar ve tesisler halkın kullanımına sunulmaktadır.

Yeni yapılan park ve bahçe alanlarının yanı sıra daha önce yapılmış bu tür alanların periyodik bakımları da gerek birimimize ait ekiplerimizle, gerek yüklenici firmalar marifetiyle yapılarak sürekli temiz ve bakımlı kalmaları sağlanmaktadır.

Fatih Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü Vizyon’ u:

Tarihi Yarımada dahilindeki kişi başına düşen yeşil alan miktarında dünya standartlarını yakalamak.

Fatih Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü Misyon’ u:

İlçemizdeki park ve yeşil alanlarda, engelli vatandaşlarımızı da toplum içine dahil ederek tüm vatandaşlarımızın faydalanabilecekleri, yerli ve yabancı ziyaretçilerin cazibe merkezi haline gelecek peyzaj projelerini hayata geçirerek; halkın refah, mutluluk ve yaşam kalitesini yükseltmek için çeşitli amaçlara yönelik fonksiyonel yaşam mekanları oluşturmak.


Müdürlük İletişim Bilgileri:

E-Mail: parkvebahceler@fatih.bel.tr
Yenikapı Suser Hizmet Binası
Santral Telefonu: 584 16 00

Aksaray Mahallesi Yenikapı Kumsalı Sokak No:104


FABİM – Fatih Belediyesi İletişim Merkezi 444 0 176

Toplumsal gereksinimler göz önüne alınarak, fonksiyonel, aynı zamanda ergonomik yaşam mekanları yaratmak, dünya standartları seviyesinde yeşil alanlar, estetik olduğu kadar çevreyle uyumlu park ve bahçeler oluşturmak müdürlüğümüz görev ve sorumlulukları içerisinde yer almaktadır.

İmar planlarında yeşil alan olarak ayrılmış ve mülkiyet sorunu çözülmüş yeşil alanlar projelendirilerek park alanlarına dönüştürülmektedir. Kentin yeşil alan dokusu arttırılarak m2 bazında kişi başına düşen yeşil alan miktarı  çoğaltılmakta, bununla  birlikte parklarımız içinde yer alan basketbol, voleybol sahaları, yürüyüş yolları, kültür&fizik alanları ve çocuk oyun alanları oluşturularak, kafeteryalarla birlikte her yaştan insanımızın sağlıklı gelişim ve mutlu yaşamları için yeni yeşil mekanlar ve tesisler halkın kullanımına sunulmaktadır.

Yeni yapılan park ve bahçe alanları dışında daha önce yapılmış bu tür alanların periyodik bakımları da gerek kendi ekiplerimizle, gerek yüklenici firmalar marifetiyle yapılarak sürekli temiz ve bakımlı kalmaları sağlanmaktadır.