TAKİP EDİNİZ

İÇERİK ARAMA

Fatih Cami Avlusu Çevre Düzenleme Calısmaları Tamamlandı


2012 yılında yapımına başlanan ve iki etap halinde sürdürülen Fatih Cami Avlusu Çevre Düzenleme Çalışmaları tamamlanarak halkımızın hizmetine sunuldu.

Ali Kuşçu Mahallesinde yer alan Fatih Cami,  Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmış olup  Camii, külliyeler ve avlusuyla beraber toplam 57.863,96 m² alana sahiptir.

Fatih Camisi çevre düzenleme çalışmaları kurul onaylı proje kapsamında Fatih Camii Avlusu Çevre Düzenleme ve Wc Yapılması 2. Etap Yapım İşi olarak 21.02.2014 tarihinde ihalesi yapılarak çalışmalar kısa sürede tamamlanmıştır. Proje kapsamında caminin tarihi ve mistik dokusuyla uyumlu oturma ve dinlenme alanları, birbirinden farklı ışık ve su oyunları ile farklı görsel güzellikler sunan dairesel ve kaskatlı süs havuzları, yer altı WC si, rengarenk çalı, ağaçlık ve mevsimlik çiçekleri barındıran bitki gösteri alanları, cenaze alanı ve yaya yürüyüş yolları planlanmıştır.

Proje kapsamında havuzlar modern çağın gereksinimleri doğrultusunda tasarlanmış olup, camii ve külliyelerin kubbe, kapı, pencere ve duvar işleme detaylarından esinlenerek şekillenmiştir.

Yer altı WC 950,00 m² alan içerisinde; 17 bayan lavabosu, 1 duş, 11 şadırvan, bakım ve soyunma odası ile bayan engelli lavabosu, Bay kısmında ise; 39 lavabo, 1 duş, 22 şadırvan ve bay engelli lavabosu konumlandırılacaktır. Yer altı lavabolarına ulaşım yürüyen merdiven ve engelli asansörüyle sağlanmaktadır.

Cenaze alanı olarak planlanan alanda açılır-kapanır ters açılan şemsiye sistemi konumlandırılmıştır.

Proje kapsamında avlu kısmı, cenaze alanı ve yürüyüş yollarından oluşan yaklaşık 18.000 m² sert zemin alanı olarak uyglanmıştır.

Yapısaldan arda kalan alanda yaklaşık 17.000 m²’lik yeşil alan planlanmış olup yeşil alanlarda içerisinde her mevsim farklı renk ve koku sunan peyzaj değeri yüksek ağaç, çalı, ağaççık ve mevsimlik çiçekleri barındıran bitki gösteri alanları ve süs havuzlarına benzer formda 2 adet çiçek havuzu konumlandırılmış ve tüm yeşil alanlarda otomatik sulama sistemi döşenmiştir.

Çalışma alanı yoğun yaya sirkülasyonu içerisinde kaldığından çalışmalar parça parça ve bölgedeki kullanıcıların günlük aktivitelerini aksatmayacak şekilde devam etmiştir.

Akdeniz Medresesinin olduğu Fatih Camisinin Güney kısmında çalışmalar tamamlanmış ve halkın hizmetine açılmıştır. Bu kısımda 6 adet 15 yaş üstü Çınar Ağacı, 10 adet 30 yaş üstü Oya Ağacı, 1 adet Zeytin Ağacı, 5 adet 10 yaş üstü Huş Ağacı, 10 adet 8 yaş üstü Kırmızı Yapraklı Akçaağaç, 11 adet 20 yaş üstü Manolya Ağacı, 9adet  10 yaş üstü  Sığla Ağacı, 12 adet 2 metre boyunda İlex, 2500 adet Taflan, 1300 adet Alev ve 150.000 adet mevsimlik çiçek dikimi yapılmıştır.

Cami avlusu düzenleme çalışmalarının tamamı Fatih Belediyesi kontrolünce yürütülmüş olup yer altı WC lerinden vatandaşlarımız ücretsiz olarak yararlanabilmektedir.