TAKİP EDİNİZ

İÇERİK ARAMA

Ramazan Topu Sultanahmet’te Patladı


absmiddle Yazdır   -A | A+ 10.07.2013
Mübarek Ramazan ayının ilk iftarı dün akşam yapıldı. Fatih Belediyesi tarafından geleneksel hale getirilen iftar topu bu yıl Sultanahmet Meydanı'nda patladı.

İstanbullular, Fatih Belediyesi tarafından tarihi Sultanahmet Meydanı’nda kurulan alanda topun patlatılmasıyla birlikte oruçlarını açtı.

Sultanahmet Meydanı’nda kurulan 3 bin kişilik sofrada bir araya gelen vatandaşlar Ramazan’ın coşkusunu hep birlikte yaşadı. Selimiye Kışlası’ndan getirilen iftar topunu ateşleyen Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, tarihi bir mekanda Ramazan’ın ilk iftarını yaptıkları için duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Medeniyetlerin buluşma noktası, dillerin ve dinlerin harmanlandığı yer. Doğunun en batısı, batının en doğusu. Her medeniyetin kendine ait en güzel, en iddialı eserlerini koyduğu yer. Onun için Ayasofya burada, Onun için Sultanahmet burada. Onun için 3 bin yıllık Dikilitaş burada. Rahmet, mağfiret ve bereket ayını idrak ediyoruz” dedi.

Ramazan’ın ilk iftarının aileler için önemli olduğunu belirten Başkan Demir, vatandaşlara ilk iftar gününü toplu sofralarda yaptıkları için teşekkür etti. Meydanda iftar öncesi mehter takımı bir konser verdi.

Sultanahmet Meydanı’nda top atışıyla birlikte 3 bin kişi Fatih Belediyesi’nin yöresel ayran çorbası, köfte patates, su böreği, tatlı ve içecekten oluşan iftarlıklarıyla oruçlarını açtı. Daha sonra vatandaşlara geleneksel Osmanlı şerbeti ikram edildi.