TAKİP EDİNİZ

İÇERİK ARAMA

2013-2014 Revize Parklar


2013-2014 Yatırım Yılı İçerisinde İlçemizde Revize Edilen Parklar...

Yeni Cami Meydanı

Parkımızın Konumu İçin Tıklayınız...

Yeni Camii, Mısır Çarşısı, Çiçek Pazarı ve Hatice Turan Sultan Türbesi arasında kalan ve uzun yıllardır çay bahçesi olarak kullanılan alan, kötü ve bakımsız görüntü yüzünden alanda başlatılan çalışmalar tamamlanarak bölge yepyeni bir meydan ve dinlenme alanına kavuştu.

Rüstempaşa Mahallesinde yer alan, Tarihi Yeni Camii, Mısır Çarşısı, Çiçek Pazarı ve Hatice Turan Sultan Türbesi arasında kalan ve uzun yıllardır park olarak hizmet veren fakat sınırları içerisinde yer alan atıl ve kötü görüntü oluşturan çay bahçelerinin oluşturduğu olumsuz durumlar, bakımsız bitki örtüsü ve kullanım değerini yitirmiş fonksiyon alanları sebebiyle kullanıcılara birçok açıdan olumsuz görünüme sahipti. Ayrıca yanı başında bulunan Yenicami’ nin WC ve şadırvan ihtiyaçları da göz önüne alınarak; kullanıcıların oturma-dinlenme, yeme-içme, WC-şadırvan ihtiyaçlarına cevap verecek niteliklerde fonksiyonlar geliştirilerek estetik bir tasarım kurgulandı.

3 yıla yakın süren proje çalışmaları kapsamında sadece park olarak kullanılmasının dışında yanı başındaki Yeni Cami deki şadırvan yetersizliği ve bölgenin WC ihtiyaçlarının parkta çözümlenmesine yönelik geliştirilen projeler kurul onaylarının arından çevresinde düzenleme yapılacak yollarla birlikte 5400 m² kullanım alanına sahip parkımızda birbirinden farklı ışık ve su oyunları içeren orta süs havuzu, merdiven yanları su duvarları, gölgelikli oturma ve  dinlenme alanları, bitki gösteri alanları barındıran yeşil alanlar, kafeterya ve fonksiyonel yer altı WC si inşa edildi. Parkın eski kullanımında parkı işgal eden Çiçek Pazarı sınırlandırılarak tescilli olan Çiçek Pazarı yapısı Vakıflar tarafından onarıldı.

Meydan çalışması ile birlikte eş zamanlı olarak yanı başındaki  Hatice Turan Sultan Türbesinin de restorasyonuna başlandı. Bu haliyle Yeni Cami Meydanı yerli ve yabancı turistlerin yoğun olarak ziyaret ettiği, ticaret ve turizmin hareketli olduğu bölgemizin en prestijli meydanı haline geldi.

Meydan’ın en fonksiyonel kullanım alanlarından olan yer altı WC si 300 m² alana sahip. Yürüyen rampa ile ulaşım sağlanan WC girişindeki görevli odası ile kontrollü giriş-çıkış sağlanan WC de bay kısmında 1 bay engelli wc, 5 alafranga, 10 alaturka wc, şadırvan alanı, pisuvar alanı ve lavabolar bulunmaktadır. Bayan kısmında ise 1 bayan engelli wc, 9 alafranga, 9 alaturka WC, şadırvan alanı, bebek bakım odası, makyaj masası bulunmaktadır. WC içerisinde ayrıca; havalandırma ünitesi, ısıtma-soğutma ünitesi, yangın kontrol ünitesi, kapalı devre kamera sistemi ve müzik yayın üniteleri yer almaktadır.

Uzunyusuf Parkı

Parkımızın Konumu İçin Tıklayınız...

Seyid Ömer Mahallesi sınırları içerisinde yer alan Uzunyusuf Parkımız hizmete sunuldu. Parkımızın eski mevcut giriş kısmındaki atıl su deposu ve kafe alanı kaldırılarak  daha fonksiyonel ve estetik bir park olarak hizmet vermek üzere yeniden projelendirildi. Kaldırılan metruk yapıların ardından  4.500 m² lik bir park alanı elde edilen Uzunyusuf parkı içerisindeki Fatih Belediyesi Eğitim Binası ve Uzunyusuf Sağlık Ocağı Binası ile parkımız bölge halkının sosyal, sportif ve kültürel ihtiyaçlarına hizmet edecek bir hal aldı. Yeni düzenlemede bitki gösteri alanları, süs havuzu, kültür&fizik alanları, çocuk oyun alanları, dinlenme ve gölgelenme alanları, kafeterya, otopark gibi daha kullanışlı ve ergonomik fonksiyonlar çok yakında vatandaşlarımızın hizmetine sunuldu. Yeşil alanlarda eski kullanımın % 45 üzerine çıkılan parkımızın kullanıcı kapasitesi de eskisine oranla % 80 arttırıldı.

Ramazan Efendi Parkı

Parkımızın Konumu İçin Tıklayınız...

Seyyid Ömer Mahallesi sınırları içerisinde Ramazan Efendi Camii’nin arkasında yer alan ve Kocamustafapaşa Meydanı’na yakınlığıyla merkezi konuma sahip park alanımız 2009 yılında İBB ile Fatih Belediyesi koordinesinde yapılmıştır. Bölgenin ihtiyaçlarına tam anlamıyla hizmet verememesi ve estetik değeri yüksek, daha çekici bir park olarak düzenleme talepleri üzerine revize programına alınmıştır. Parkımız Kocamustafapaşa Meydan tarafındaki metruk yapılarında kamulaştırılması ile sınırları genişletilerek yeni bir semt parkı olarak hizmet verecektir. Toplam 3498,77 m² alana sahip parkımızda yeni düzenleme ile 1400 m² lik yeşil alan, fonksiyonel bir süs havuzu, çocuk oyun alanı, kültür&fizik alanı, dinlenme ve gölgelenme alanları ile kafeterya kullanıma açılmıştır.

Vatan Caddesi Meydan Düzenlemesi

Parkımızın Konumu İçin Tıklayınız...

Molla Gürani Mahallesi Yusufpaşa mevkiinde bulunan ve 2010 yılında hizmete sunulan Muratpaşa Parkından sonra, Fatih in en işlekcaddelerinden Vatan Caddesi ile Millet Caddesini birbirine bağlayan önemli bağlantı güzergahlarından Oğuzhan Caddesinin Vatan Caddesi kısmında yer alan park alanı yaklaşık iki yıldır süren İSKİ Şaft Şantiyesinin sona ermesiyle yeniden bölgeye ve Fatih’e yakışan bir meydan parkı olarak düzenlenmek üzere projelendirme çalışmalarına başlandı. Yapılacak yeni düzenleme ile içerisinde birbirinden farklı su hareketleri ve renkleri barındıran süs havuzu, meydan alanı, oturma ve dinlenme alanları ile bitki gösteri alanları konumlandırılması planlanan proje alanı için proje çalışmalarımız devam etmekte olan parkımızın 2013 yılı sonunda hizmete sunulmuştur.

H.Cevher Karaer-H.Sezer Şehitler Parkı

Seyid Ömer Mahallesi Miralay Hasan Kazımbey Sokağında yer alan, 356,88 m² lik yeşil alan mahalle halkının talepleri doğrultusunda park olarak yeniden düzenlenmiştir. Düzenleme kapsamında kurumuş ve atıl bitkiler alandan uzaklaştırılarak oturma ve dinlenme amaçlı banklar koymak üzere sert zemin alanları oluşturulmuştur. Daha önceki kullanımıyla işlevsiz olan yeşil alanlar bu haliyle kullanılabilir bir hal alarak 2012 Mart ayında hizmete sunulmuştur.