TAKİP EDİNİZ

İÇERİK ARAMA

Kariyer Merkezi İş Arama Rehberi


Kariyer Merkezi İş Arama Rehberi

Fatih Belediyesi Kariyer Merkezi olarak, sizleri  aradığınız işle buluşturmak için çalışıyoruz. Ancak sizler de kendi imkânlarınızla daha geniş bir sahada iş arayabilir ve iş bulma şansınızı artırabilirsiniz. Bunun için bazı hususlara dikkat etmeniz, sizi tercih edilen kişi durumuna getirebilir. İşte iş ararken ve CV hazırlarken dikkat etmeniz gereken hususlar:

Mülakatta İlk İzlenim

Öncelikle mülakat randevu saatine uymak önemli bir görgü kuralıdır. Randevuya zamanında gitmek, beş veya on dakika öncesinde mülakat yerine gelmek  demektir. Bu profesyonelce bir yaklaşımdır ve ilk izlenime olumlu başlanılmış olunur. İlk izlenimde duruşunuz, beden diliniz ve giyim kuşamınız çok önemlidir. Bunların yanı sıra sarf edilen sözcükler, ses, konuşma kabiliyeti ve dış görünüş ilk  dakikalarda sizin hakkınızda fikir oluşturmayı başlatır. Fakat her şeyden önce işe göre giyinme en doğrusudur. Başvurulan iş, el becerisi olan özellikler taşıyorsa, kostüm ve kravat önemsiz olabilir. Bunun yanı sıra bir işyeri (ofis) işinde bu kural tersine olur. Örneğin; bir banka veya sigorta şirketine iş görüşmesi için rahat kıyafetle gitmek uygun olmaz.

Mülakata girdiğiniz ilk andan itibaren güven ve  sempatinizi hissettirmelisiniz. Göz teması kurun,  görüşmelerinizde daima kararlı bir şekilde el sıkışın ve “merhaba, sizinle tanıştığıma memnun oldum” ya da kolay söyleyebileceğinizi hissettiğiniz ifadeleri kullanmanız sizler için rahat bir mülakatın  başlangıcını oluşturur.