TAKİP EDİNİZ

İÇERİK ARAMA

Nasıl İş Aranır?


Başvurularda ve görüşmelerde, bırakılması düşünülen iş yeri ile ilgili hiçbir bilginin verilmemesi, hiçbir olumsuz şey söylenmemesi gerekir. “Şu kötü, bu kötü” demek yerine, “Ben şu iyilikleri, şu olumlu gelişmeyi, şu aşamayı beklediğim için iş değiştiriyorum” şeklinde kurgulamak daha sağlıklı.

İş Ararken Sosyal Çevremden Nasıl  Yararlanabilirim?

Genellikle “şu kadar tanıdığım var, iş bulmam zor değil” gibi yaklaşılabiliyor. Bu aslında çok doğru değil; çünkü çağımızda iş bulmak gerçekten zor. Ne yapacağınızı biliyorsanız, hedefinizi, nasıl bir şirkette ne iş yapacağınızı net olarak belirlemişseniz, size yakın çevre ile irtibat kurmanın faydası olabilir. Ancak garantisi yoktur. Hedef daraldıkça faydasını görebilirsiniz. Yine de sizi sonuca götürecek olan şey, takipçiliğiniz, ne yapabileceğinizi iyi yansıtmanız olacaktır.

İnternetteki Sosyal Ağlar İş Bulmama Yardımcı Olur mu?

Sosyal ağlar, iş bulmaya ve yeni bağlantılar kurmaya yarar sağlayabilir. İnsanların fiziksel olarak bir araya gelip görüşmesi giderek zorlaşıyor. Dolayısıyla böyle ortamlarda birtakım fırsatları  paylaşmak, yakalamak mümkün olabilir.

Sosyal ağlara konulan bilgilerin neyi göstermek istiyorsak onu içermesi gerekir. Çünkü artık şirketlerin insan kaynakları bu tür ağları kullanmaya başladılar.

İş yerlerinde çalışanların akademik bilgileri, teknik özellikleri kadar kişisel özellikleri ve kişisel  gelişimlerinin ne seviyede olduğu merak edilir.  Dolayısıyla buralara konulan fotoğraflar, yazılar ilgi alanları pek çok şeyi yansıtır. Başka bir şey  söylerken buralardaki bilgiler farklı ise bunlar soru işareti yaratır. Dolayısıyla herkese tutarlı ve olduğu gibi görüleceği şekilde kullanılması önerilir.

Kurumsal Bir Firmaya Girmek İçin Kişisel Bağlantılarımı Kullanmalı mıyım?

Kişisel bağlantıları kullanmak her zaman umulan tepkiyi getirmeyebilir. Çünkü o tanıdığımız kişinin iş ortamında nasıl bir etkisi ve durumu olduğunu bilmiyor olabiliriz. Öyle bir kişi tarafından öneriliyor olmak ters de tepebilir.

Ancak sosyal hayatta iş aradığınıza, yetkinliklerinize dair sohbet ederken, bir şirkette o pozisyonda iş arayan biri varsa böyle bir tanışıklığın çok faydası olabilir. Bir iş yerinde bir proje kurgulanıyor ve bir kişi aranıyorken akla geliyor olmak, akla gelmeyi sağlayan bilgileri aktarıyor olmak, bunu sağlayacak kontaklara sahip olmak fayda sağlayabilir. Ama “Ben bunu tanıyorum, bana referans olsun” yaklaşımı çok da tepki alabilir. En azından o kurumda çalışan diğer insanlar açısından tepki doğurur.

İş başvurularında referans ne kadar önemli?

Gerçek becerileri, yetkinlikleri, tecrübeleri yansıtan ciddi bir referans işe girmek için başvurularda en önemli şeydir. Çoğu zaman sorulur; bir akrabamız, tanıdığımız olsa işe yarar mı diye. Üst düzeydeki yetkililer rica ve talep yerine getirmekten bıkmış durumda olurlar ve bazen bu tanıdık referansları ters tepebilir. Ama iyi bir referansın ille de üst düzeyden gitmesi ön koşul değildir. İşe alınmanıza yardımcı olur, süreci hızlandırır. Ancak iyi referansın altını doldurabilen kişi, her halükarda çok avantajlı olur ve dikkate alınır.

Kolay iş bulabilmek için hangi sosyal aktivitelere katılmalıyım?

Hedef olursa her şey çok kolaydır ve o nedenle hedefli iş bulmaya yönlenmek gerekir. Amaçlı bir yönlenişten sonra o amaca hizmet eden bütün sosyal aktivitelere ve çevre, zemin kontak geliştirici her şeye katılmak gerekir. Bu, olur olmaz her yere gitmek, kendini yıpratmak şeklinde olmamalı. “Benim şöyle bir amacım var” dendiği zaman, zaten hangi tür sosyal aktivitelerin önemli olduğu ortaya çıkacaktır.

Örneğin, kişi medya sektöründe iş bulmak istiyorsa, medya sektörü ile ilgili hangi alanda  uzmanlaşacaksa, onun bütün aktivitelerine, konserlere, spor ve sosyal sorumluluk aktivitelerine katılmasında büyük fayda vardır.

Hangi kulüplere üye olmak iş ararken kolaylık sağlar?

İş konusunda hedef ve amaç belirlendikten sonra hangi kulübe, hangi sosyal sorumluluk projesine katılınırsa fayda getirir, bunun tespit edilmesi gerekir. Çünkü bu tür ortamlarda insan ilişkileri, olumlu tutum, özgüven, kendine liderlik yapma, birlikte çalıştığı ekibe liderlik yapma gibi iş hayatında çok gerekli olan başarı kriterleri, doğal olarak o süreçte gerçekleştirilmiş oluyor.

Bu hem kişisel yetkinlikleri artırıyor hem de o sosyal ortamlarda birçok iş insanı ya da yönetici tarafından gözlenme fırsatı veriyor. Aslında referanslar böyle ortamlarda, iş ortamından daha rahat ve sağlıklı yaratılabilir. Çünkü orada bir para, menfaat alışverişi yok. Orada sergilenen olumlu tutumlar, her halükarda iş bulmakta veya bir işte kalmakta çok yardımcı olur.

Bu hem kişisel yetkinlikleri artırıyor hem de o  sosyal ortamlarda birçok iş insanı ya da yönetici tarafından gözlenme fırsatı veriyor. Aslında referanslar böyle ortamlarda, iş ortamından daha rahat ve sağlıklı yaratılabilir. Çünkü orada bir para, menfaat alışverişi yok. Orada sergilenen olumlu tutumlar, her halükarda iş bulmakta veya bir işte kalmakta çok yardımcı olur.