Menu

-A A+

Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürlüğü

Müdür: Cengiz USTA

E-Mail:  genclikvespor@fatih.bel.tr

Bilgi Evleri

DERVİŞALİ SEMT KONAĞI 

2018 yılında hizmete açılan Dervişali Bilgi Evi 648 kişilik kapasiteye sahiptir. 10-14 yaş aralığındaki ortaöğretim öğrencilerine 08.30-17.00 saatlerinde hizmet vermektedir (pazartesi günleri kapalıdır).
 

 

KEÇECİ KARABAŞ SEMT KONAĞI 

2016 yılında hizmete açılan Keçeci Karabaş Bilgi Evi, 672 kişilik kapasiteye sahiptir. 10-14 yaş aralığındaki ortaöğretim öğrencilerine ,08.30-17.00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Lise 9 ve 10. sınıf öğrencilerine 17:00-21:00 saatleri arasında hizmet vermektedir (pazartesi günleri kapalıdır).

 

MARMARA SEMT KONAĞI 

2011 yılında hizmete açılan Marmara Bilgi Evi 720 kişilik kapasiteye sahiptir. 10-14 yaş aralığındaki ortaöğretim öğrencilerine, 08.30-17.00 saatlerinde hizmet vermektedir . Lise 9 ve 10. sınıf öğrencilerine ,17:00-21:00 saatleri arasında hizmet vermektedir (pazartesi günleri kapalıdır).
 

 

MÜFTÜ ALİ SEMT KONAĞI 

2011 yılında hizmete açılan Müftü Ali Bilgi Evi 960 kişilik kapasiteye sahiptir. 10-14 yaş aralığındaki ortaöğretim öğrencilerine 08.30-17.00 saatlerinde hizmet vermektedir. Üniversite hazırlık öğrencilerine, 17:00-21:00 saatleri arasında hizmet vermektedir (pazartesi günleri kapalıdır).
 

 

VANİ DERGÂHI SEMT KONAĞI 

2019 yılında hizmete açılan Vani Dergahı Bilgi Evi 960 kişilik kapasiteye sahiptir. 10-14 yaş aralığındaki ortaöğretim öğrencilerine 08.30-17.00 saatlerinde hizmet vermektedir. Üniversite hazırlık öğrencilerine, 17:00-21:00 saatleri arasında hizmet vermektedir (pazartesi günleri kapalıdır). 
 

 

KASIM GÜNANİ SEMT KONAĞI 

2020 yılında hizmete açılan Kasım Günani  Bilgi Evi 504 kişilik kapasiteye sahiptir. 10-14 yaş aralığındaki ortaöğretim öğrencilerine, 08.30-17.00 saatlerinde hizmet vermektedir (pazartesi günleri kapalıdır).   

 
 

 

Kütüphaneler

Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan’ın öncelediği ve büyük özen gösterdiği konulardan biri olan her geçen gün arasına bir yenisi eklenen kütüphaneler, her yaştan gencin güven ve huzur içerisinde çalışmasına imkân sağlıyor. Fatih Belediyesi’nin tüm kütüphanelerinde ziyaretçilere araştırmalarında kullanmaları için bilgisayar, ücretsiz WIFI, ücretsiz çıktı ve fotokopi hizmeti de sunuluyor.

 

FATİH MERKEZ KÜTÜPHANESİ

Yaklaşık 40 bin kitabın yer aldığı ve İstanbul’un en yüksek kapasiteli kütüphanelerinden biri olan Fatih Merkez Kütüphanesi’nde; kitap okuma ve ders çalışma alanlarının yanı sıra 30 kişilik seminer odası, 50 adet bilgisayar ve 50 kişilik kafeterya da bulunuyor. Her yaştan gencin güven ve huzur içinde çalışmalarını yapabileceği kütüphanede, Fatih Belediyesi’nin tüm kütüphanelerinde olduğu gibi günün belli saatlerinde çay, çorba ve ayın belirli günlerinde sürpriz ikramlar yapılıyor. Ayrıca ziyaretçilere ücretsiz WİFİ, çıktı ve fotokopi hizmeti de sunuluyor. 3 bin metrekarelik kullanım alanında aynı anda 400 kişiye hizmet verecek olan ve raflarından 40 binden fazla kitabın bulunduğu Fatih Merkez Kütüphanesi’nde öğrenci ve kitapseverler dilerse ödünç kitap da alabiliyorlar. 

 

 

CERRAHPAŞA KÜTÜPHANESİ

160 kişiye aynı anda hizmet verebilen Cerrahpaşa Kütüphanesi’nde, öğrencilerin araştırma yapabilmeleri için 22 adet bilgisayarlı çalışma masası da bulunuyor.

 

 

ABDİ ÇELEBİ KÜTÜPHANESİ

2019 yılında hizmete açılan Abdi Çelebi Kütüphanesi 84 kişilik kapasiteye sahiptir. Kütüphanemiz 13 yaş ve üzeri kullanıcılara hizmet vermektedir.

 

DERVİŞALİ KÜTÜPHANESİ

2019 yılında hizmete açılan Dervişali Kütüphanesi 90 kişilik kapasiteye sahiptir. Kütüphanemiz 13 yaş ve üzeri kullanıcılara hizmet vermektedir.

 

KADIRGA KÜTÜPHANESİ

2020 yılında hizmete açılan Kadırga Kütüphanesi 134 kişilik kapasiteye sahiptir. Kütüphanemiz 13 yaş ve üzeri kullanıcılara hizmet vermektedir.

 

KALENDERHANE KÜTÜPHANESİ

2019 yılında hizmete açılan Kalenderhane Kütüphanesi, 232 kişilik kapasiteye sahiptir. Kütüphanemiz 16 yaş ve üzerine kullanıcılara hizmet vermektedir. 

 

KARAGÜMRÜK KÜTÜPHANESİ

2020 yılında hizmete açılan Karagümrük Kütüphanesi 79 kişilik kapasiteye sahiptir. Kütüphanemiz 13 yaş ve üzeri kullanıcılara hizmet vermektedir.

 

KASIM GÜNANİ KÜTÜPHANESİ


2020 yılında hizmete açılan Kasım Günani Kütüphanesi 132 kişilik kapasiteye sahiptir. Kütüphanemiz 13 yaş ve üzeri kullanıcılara hizmet vermektedir.

 

TOPKAPI KÜTÜPHANESİ

2020 yılında hizmete açılan Topkapı Kütüphanesi 186 kişilik kapasiteye sahiptir. Kütüphanemiz 17 yaş ve üzeri kullanıcılara hizmet vermektedir.

 

VANİ DERGÂHI KÜTÜPHANESİ

2019 yılında hizmete açılan Vani Dergâh 71 kişilik kapasiteye sahiptir. Kütüphanemiz 12 yaş ve üzeri kullanıcılara hizmet vermektedir.

 

KARİYE KÜTÜPHANESİ

  2020 yılında hizmete açılan Kariye Kütüphanesi 112 kişilik kapasiteye sahiptir. Kütüphanemiz  10-17 Yaş Üstüne 08.30-24.00 saatlerinde hizmet vermektedir. 

 

 

KARİYE ÇOCUK KÜTÜPHANESİ

2020 yılında hizmete açılan Kariye Çocuk Kütüphanesi 30 kişilik kapasiteye sahiptir. Kütüphanemiz 5-10 yaş aralığındaki çocuklara hizmet vermektedir. 

SÜMBÜL EFENDİ ÇOCUK KÜTÜPHANESİ
 

2022 yılında hizmete açılan Sümbül Efendi Çocuk Kütüphanesi  50 kişi iç, 50 kişi dış olmak üzere 100 kişilik kapasiteye sahiptir. Kütüphanemiz 4-10 yaş aralığındaki çocuklara hizmet vermektedir Haftanın altı günü 09.00 ile 18.00 saatleri arasında hizmet verecek olan kütüphanemize katılım rezervasyon ile kabul edilmektedir ve  Ebeveyn katılımı zorunludur ebeveynsiz çocuk alınmamaktadır.


  

 

 

Bilim Fatih

 
 
 
Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı ve Fatih Belediyesi işbirliğiyle, Fatihli gençlere ve çocuklara yönelik olarak kurulan ve Fatih’teki okullarda öğrenim gören öğrencilerin kademeli olarak ziyaret edebileceği Bilim Fatih ve Deneyap Türkiye Merkezi’nde 5 bilim atölyesi, 2 deneyap atölyesi 1 tane de üretim atölyesi hizmet veriyor. Fatihli çocuk ve gençlerin bilimsel, akılcı, eleştirel ve deneyimsel düşünmelerini sağlayan merkezde; doğa, matematik, astronomi, havacılık, uzay ve teknoloji konularında online eğitimler ve atölyeler gerçekleşecek. Tüm pandemi tedbirlerinin alındığı Bilim Fatih’e öğrencilerin ulaşımları ücretsiz olarak Fatih Belediyesi tarafından sağlanacak.

 

Matematik Atölyesi

 

Matematik Atölyeleri; öğrencilerin matematik bilimine ait ön yargılarını yıkmayı ve matematiksel kavramları oyunlar aracılığı ile farkına varmadan içselleştirmesini hedefler. Örnek olarak bu atölyelerde; doğal sayılar, tam sayılar, kesirler, ölçme, örüntüler, veri işleme, olasılık, simetri, geometrik şekiller, açılar, alan ve hacim gibi matematiksel kavramlar günlük hayat problemleri üzerinden, oyunlaştırma yöntemiyle işlenmektedir.


Doğa Bilimleri Atölyesi

 

Doğa Bilimleri AtölyesiDoğa Bilimleri Atölyesi içerisinde ekoloji, fizik, kimya ve insan biyolojisi alt dallarını barındırmaktadır.

Ekoloji atölyeleri; canlılara ve canlıların doğayla ilişkisine odaklanır. Öğrenciler mikroskop altında bitkiler, mantar ve hayvanlar aleminden çeşitli canlıları inceler ve eğlenceli etkinliklerle öğrendiklerini ürüne dönüştürürler. Örneğin bu atölyelerde; tohumlar, çiçekler, mantarlar, kuşlar, böcekler, doğadaki döngüler, kayaçlar ve permakültür gibi kavramlar incelenmektedir.

Fizik atölyeleri; öğrencilerin deneyler yaparak içinde bulunduğumuz evrenin işleyişi hakkında fikir yürütmesini ve her gün çevrelerinde gördükleri olayların nedenini sorgulamasını hedeflemektedir. Örnek olarak bu atölyelerde; kuvvet, enerji, hareket, dalgalar, optik, elektrik ve manyetizma alanına ait deneyler yapılmaktadır.

Kimya atölyeleri; öğrencilerin madde ve maddenin özelliklerini çeşitli deneyler aracılığıyla keşfedilmesini hedefler. Örnek olarak bu atölyelerde; maddenin özellikleri, atom, molekül, kristaller, kimyasal tepkimeler ile ilgili deneyler yapılmaktadır. Bunun yanında öğrenciler parfüm, diş macunu, krem atölyelerine katılarak kendi ürünlerini yaparlar.

İnsan biyolojisi atölyeleri; insan fizyolojisi ve insan anatomisine odaklanmaktadır. Örnek olarak bu atölyelerde; hücreler, dokular, organlar, endokrin sistem, dolaşım sistemi, sindirim sistemi, sinir sistemi, genetik, duyu organları, tıp teknolojileri gibi gözlem ve etkinlik merkezli eğitimler verilmektedir.


Teknoloji Atölyesi

Öğrencilerin robotik ve kodlama alanında kendilerini geliştirerek, üreten bir nesil olmalarını destekler. Örnek olarak bu atölyelerde; basit robot yapımı, film ve animasyon yapımı, mobil uygulama geliştirme, üç boyutlu modelleme ve üretim, photoshop, artırılmış gerçeklik ve enerji teknoloji uygulamaları yapılmaktadır.

Tasarım Atölyesi

Öğrencilerin kendilerini keşfetmesine, duygu ve düşüncelerini ifade edecek bir yol bulmasına olanak sağlar. Örnek olarak bu atölyelerde; resim, seramik boyama, dokuma, kanaviçe, etamin, epoksi takı, ebru, tezhip, minyatür, filografi, keçe, cam boyama, origami, ahşap boyama, kumaş boyama, taş boyama, mandala afiş tasarım, kalemişi, kuru çiçek, tel bebek, makrome ve kaligrafi, ahşap tasarım gibi farklı sanat dallarına ait çalışmalar yapılmaktadır.

Astronomi, Havacılık ve Uzay Atölyesi

 

Astronomi atölyelerinde, öğrencilerde uzay ve evren merakı oluşturmak hedeflenmektedir. Örnek olarak bu atölyelerde; Dünya, Ay, Güneş, güneş sistemi gezegenleri, öte gezegenler, yıldızlar, meteorlar, ve derin uzaya ait kavramlar uygulamalı etkinliklerle ve deneyler aracılığıyla işlenir.

Havacılık ve Uzay atölyelerinde aerodinamik prensipler basit deneylerle öğrencilere kavratılır. Örnek olarak bu atölyelerde havanın özellikleri, basit basitkopter, planör, sıcak hava balonu, insansız hava araçları ve roketler gibi çeşitli hava araçlarının çalışma prensipleri uygulamalı etkinlikler aracılığıyla keşfedilir.

Deneyap Atölyesi 

 

Deneyap Teknoloji Atölyesi projeleri ile yeterli fiziki imkânlar ve donanımlar sağlanarak, gençlerin takım çalışması, yenilikçi düşünce, proje geliştirme odaklı eğitim programları ile daha üretken olmaları, bilim ve teknolojide yenilik üretebilen ve diğer insanları da bu doğrultuda etkileyebilen bireyler olmaları hedeflenmektedir.

Deneyap atölyeleri pandemi sürecinden sonra eğitime başlayacaktır.

Söyleşi ve Konferanslar

Her sene eğitim-öğretim dönemi boyunca çeşitli sanatçılar, sporcular, yazarlar ve tanınmış kişiler lise öğrencileriyle okullarında ya da Fatih Belediyesi Kültür Merkezilerinde bir araya getirilmektedir.

 

Spor

DRAMAN YÜZME HAVUZU ve SPOR MERKEZİ  

 

 

Fatih Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürlüğü'ne bağlı olarak hizmet vermekte olan Draman Yüzme Havuzu ve Spor Merkezi, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın destekleriyle 2021 yılında açılmıştır. 7’den 70’e tüm vatandaşlarımızın yüzmenin yanı sıra Cimnastik, Judo ve Güreş  sporlarını yapmasına da olanak sağlayan tesis, sabah 09:00 ile akşam 21:45 saatleri arasında hizmet vermektedir. Tesisin, yüzme havuzu (22,7m x 11,6m x 1,40 m) ölçülerine sahiptir. Ayrıca, spor merkezi bünyesinde  448 metrekarelik Cimnastik, Judo ve Güreş  salonu bulunmaktadır. Kafeterya ve mescidi de bulunan tesis, abonelik sistemi ile üyelerine, uzman çalıştırıcılar gözetiminde spor imkânı sunmaktadır.

KANO VE KÜREK SPORLARI MERKEZİ 

 

Kano ve Kürek Sporları Merkezimiz üç tarafı deniz ile çevrili olan ilçemizde su sporlarını teşvik etmek amacıyla tasarlanıp hayata geçirilen önemli projelerden biri. Merkezimiz; derslik, bekleme alanı, kayıkhane, mescit, kafeterya ile teras bölümlerinden oluşmaktadır.

 

Ayvansaray Spor Merkezi

Fatih Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürlüğü'ne bağlı olarak hizmet veren Ayvansaray Spor Merkezi, 2021 yılında açılmıştır. Tüm vatandaşlarımızın spor yapmasına olanak sağlayan merkezimizde; fitness, pilates, spinning, crossfit, karate, tekvando, kickbox sporları uzman eğitmenler eşliğinde yapılmaktadır. Ayvansaray Spor Merkezine kayıtlar yüz yüze yapılmaktadır.

YEDİKULE YÜZME HAVUZU

 

Fatih Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürlüğü'ne  bağlı olarak hizmet vermekte olan Yedikule Yüzme Havuzu ve Spor Kompleksi, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın destekleriyle, 2019 yılında açılmıştır. 7’den 70’e tüm vatandaşlarımızın yüzmenin yanı sıra pilates ve fitness sporlarını yapmasına da olanak sağlayan tesis, sabah 09:00 ile akşam 21:45 saatleri arasında hizmet vermektedir. Tesisin, yarı olimpik (25m x 12,50m x 2m) ölçülerdeki yüzme havuzu, istenirse sportif turnuvalarda da kullanılabilecek 208 kişilik, motorlu teleskobik tribüne de sahiptir. Ayrıca, spor kompleksi bünyesinde yer alan 130 metrekarelik fitness salonunda koşu bandı, dikey bisiklet, eliptik bisiklet, yatay bisiklet ve olimpik barlar yer almaktadır. Otopark, kafeterya ve mescidi de bulunan tesis, abonelik sistemi ile üyelerine, uzman çalıştırıcılar gözetiminde spor imkânı sunmaktadır.

 

OKULLAR ARASI SURİÇİ KUPASI 

 

Fatih Belediyesi’nce eğitim çağındaki çocuklarımızın spor yapmasını teşvik etmek gayesiyle düzenlenen “Okullararası Suriçi Kupası” futbol, basketbol, futsal, voleybol, satranç, masa tenisi, atletizm, okçuluk, yüzme, güreş, bilek güreşi, mini golf, eğitsel oyunlar ve jimnastik kategorilerinde gerçekleştirilmektedir.

 

3X3 SOKAK BASKETBOLU TURNUVASI

 

Fatih Belediye Başkanlığı olarak, her yaştan insanımızın zaman, zemin ve ekipman kısıtı olmadan spor yapabilmesini teşvik etmek gayesi ile düzenlemiş olduğumuz, 3x3 Sokak Basketbolu Turnuvası’na, sadece ilçemizden değil, farklı il ve ilçelerden de sporcular katılmaktadır. 10 dakikada 21 sayı yapan takımın maçı kazanarak bir üst tura geçtiği turnuvada, her takım 3 as 1 yedek oyuncu ile yarışmaktadır. Fındıkzade Çukurbostan Parkı’nda gerçekleştirilen turnuvaya, seyyar tribün de getirilerek seyirci desteği sağlanmakta, sporcuların heyecanı seyircilere de yansımaktadır. Eleme usulü yapılan karşılaşmalar sonunda son üçe kalan takımlara ödülleri, Belediye Başkanımız Sn. M. Ergün Turan tarafından verilmektedir.

 

YAZ SPOR OKULU

 

Yaz aylarında çocuklarımızın tatil dönemini etkin ve verimli bir şekilde değerlendirmelerini sağlamak amacı ile Gençlik ve Spor Merkezimizin çatısı altında açılan Yaz Spor Okulumuz; futbol, basketbol, voleybol, yüzme, futsal, mini golf, satranç, okçuluk, karate, tekvando, judo, jimnastik, geleneksel oyunlar ve değerler eğitimi branşlarında hizmet vermektedir. Yaz Spor Okulumuz, 11 ayrı bölgede taşımalı sistemle hizmet verirken, yüzme branşı için 10 ayrı bölgede portatif yüzme havuzu kurulmaktadır. Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Mehmet Muharrem Kasapoğlu tarafından da ziyaret edilen Yaz Spor Okulumuzdan, her yıl ortalama 5 bin civarında çocuğumuz istifade etmektedir.

 

GÖNÜLLÜ TURİZM ELÇİLERİ

 

Gönüllü Turizm Elçileri projemiz, Türkiye’nin vitrini ve en önemli kültür turizmi güzergâhı olan Fatih’e gelen turistlerin seyahatlerini sorunsuzca tamamlayabilmeleri amacıyla geliştirilmiş, çift yönlü bir sosyal sorumluluk projesidir. Proje; şehre gelen turistlerin memnuniyetinin sağlanmasının yanı sıra, projede gönüllü olarak yer alan gençlere de sosyalleşme, yabancı dillerini geliştirerek pratik yapabilme ve dünyanın her yerinden şehrimize gelen insanlarla tanışma fırsatı sunmaktadır. Aynı zamanda bu eğitimli, bilgili ve kültürlü gençlerle ülke imajına da olumlu katkı sunulmaktadır.
Her yıl 2 bin civarında iyi seviyede yabancı dil bilen gencin başvurduğu, yazılı ve sözlü mülakatlar sonucu 450 gencin seçildiği projede görev alan Turizm Elçilerimiz; Sultanahmet, Ayasofya, Yerebatan, Divanyolu, Kapalıçarşı ve Eminönü bölgelerinde, İngilizce İspanyolca Almanca, Arapça, Fransızca, Farsça, Korece, Japonca, Çince, İtalyanca, Rusça dillerinde turistlere ücretsiz rehberlik hizmeti vermektedir. Üzerlerinde çeşitli dillerde ‘‘Bana Sor’’ yazılı tişörtleri ile hizmet veren ve yaşları 16 ile 30 arasında değişen gençlere proje sonunda katılım sertifikası verilmektedir.

 

KADİM İSTANBUL'DA BİSİKLETLE KÜLTÜR TURLARI

 

Fatih Belediyesi’nin sağlıklı yaşam için bisiklet kullanımını artırmanın yanında, alternatif bir turizm projesi olarak şehrimizin uzman bir rehber eşliğinde bisikletle gezilerek tanıtılmasını hedefleyen özel bir etkinlik olan “Kadim İstanbul Bisiklet Kültür Turları”, çevre, spor, sağlık ve kültür gibi pek çok başlıkta sayılabilecek, çok amaçlı bir projedir. Günümüzde dünya turizminde ilgi çeken ve çevreci özelliği ile hızla gelişen bir turizm türüne dönüşen bisikletli turlar, özellikle yürüme mesafesini aşan ve kısıtlı zamanı etkin kullanmanın yanı sıra, gezi güzergâhına hâkim olma ve kolayca park edilip, trafiği aksatmadan çevreyi gezme imkânı sağladığı için tercih edilmektedir.
Belediyemizin, ilçenin tamamına yaymak amacıyla geliştirdiği projenin uzun vadede hedefi, sağlıklı nesiller inşa etmek ve Fatih’i bisiklet dostu bir şehir haline getirmektir. Bisikletli Kültür Turlarına katılmak için, internet üzerinden kayıt olmak gerekmektedir. Geziler maksimum 30 kişilik olup, hafta sonları, belirli bir rotada, rehber eşliğinde gerçekleşmekte ve bisiklet kortejine ambulans, zabıta, lojistik kamyonu ve Gençlik Spor Merkezi yetkilileri eşlik etmektedir. Gezi, belediyemiz sosyal tesislerinde ikram ile son bulmaktadır.

 

ÖĞRETMENLER ARASI SPORTİF TURNUVALAR

 

Belediyemiz ve Fatih İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün işbirliği ile düzenlenen Öğretmenler Arası Sportif Turnuvalar, futbol ve voleybol branşlarında yapılmakta ve turnuvaya, ilçemiz okullarında görevli öğretmenler ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde görevli memur ve görevliler katılmaktadır. Her yıl ekim ayında başlayan ve eleme usulü gerçekleştirilen karşılaşmalar sonucunda, ilk üç dereceye giren takımlara, ödülleri, belediyemizce düzenlenen “Öğretmenler Günü” yemeğinde takdim edilmektedir.

 

AMATÖR SPOR KULÜPLERİNE DESTEK

 

Sporun ve sporcunun her daim yanında olan Fatih Belediyesi, amatör spor kulüplerine su, ulaşım, malzeme ve saha desteği vermektedir. Sağlıklı nesillerin inşasında önemli bir rol üstlenen amatör spor klüplerinin desteklenmesinin önemine inanan belediyemiz, ayrıca kulüpleri sık sık ziyaret ederek, kulüp yöneticileriyle ihtiyaçlarına yönelik istişarelerde bulunmaktadır.

 

ORYANTİRİNG YARIŞMALARI

 

İlkokul, ortaokul ve lise düzeyindeki öğrencilere yönelik olarak düzenlenen “Surlarda Okçuluk” projesi kapsamında temel düzeyde okçuluk eğitimi verilmektedir. Eğitimlere katılan çocuklar, belirli okullardan servisle alınmakta, eğitim sonrasında da yine okullarına bırakılmaktadır. Ders sonrası öğrencilerimize sandviç ve meyve suyu ikram edilmektedir.

 

SURLARDA OKÇULUK

 

İlkokul, ortaokul ve lise düzeyindeki öğrencilere yönelik olarak düzenlenen “Surlarda Okçuluk” projesi kapsamında temel düzeyde okçuluk eğitimi verilmektedir. Eğitimlere katılan çocuklar, belirli okullardan servisle alınmakta, eğitim sonrasında da yine okullarına bırakılmaktadır. Ders sonrası öğrencilerimize sandviç ve meyve suyu ikram edilmektedir.

 

SURLARDA MİNİGOLF

 

İlkokul, ortaokul ve lise düzeyindeki öğrencilere yönelik olarak düzenlenen “Surlarda Minigolf” projesi kapsamında temel düzeyde mini golf eğitimi verilmektedir. Eğitimlere katılan çocuklar, belirlenen okullardan servisle alınmakta, eğitim sonrasında da yine okullarına bırakılmaktadır. Ders sonrası öğrencilerimize sandviç ve meyve suyu ikramımız da mevcuttur.

 

FİNAL VE VİZELERDE ÇORBA İKRAMI

 

Belediyemizin Gençlik ve Spor Merkezi, ilçemizdeki üniversitelerde okuyan öğrencilere, sınav dönemlerinde “Ücretsiz Çorba İkramı” ile destek oluyor. Belediyemize ait mobil araçlarla, üniversite içinde belirli bir noktadan yapılan ikramlarla, gençlerimizin bütçelerine katkı sunulduğu gibi zaman da kazandırılıyor.

 

SABAH SPORLARI

 

Fatih ilçesinde 5 noktada (Mimar Sinan Stadı, Karagümrük Stadı, Namık Sevik Stadı, Fındıkzade ve Yavuz Selim Yaşam Merkezi) eğitmen eşliğinde her sabah, civar halka yönelik sabah sporları düzenlenmekte, her yaştan Fatihlinin kültür-fizik hareketleri ve sabah yürüyüşleri ile sağlıklı yaşama adım atması hedeflenmektedir. Yıl boyunca gerçekleşen sabah sporlarına katılanlara sürekli su ikramı yapılmakta, yaz aylarında şapka, kış aylarında ise bere hediye edilmektedir.

 

ATATÜRK YOL KOŞUSU

 

İstanbul Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu ve Fatih Belediyesi Gençlik ve Spor Merkezi’nin birlikte organize ettiği Atatürk Yol Koşusu, her yıl, Atatürk’ün Samsun’a hareket ettiği 16 Mayıs günü, Bandırma Vapuru’nun yolculuğuna başladığı yer olan Sarayburnu’ndan (Gülhane Parkı) çıkış almaktadır. Yarışlar, yıldız kızlar – erkekler ve genç kızlar - erkekler kategorilerinde yapılmakta ve derece alanlara ödül verilmektedir. Fatih Belediyesi, organizasyona ambulans, su ve ses sistemi temin etmektedir.

MOD İst

Mod İst (Mobil ve Oyun Dünyası İstanbul)

Gençlerin oyun alanında yetiştirilmesi, kendi girişimlerini kurmak isteyenlerin desteklenmesi ve geleceğin teknolojilerini kullanan işlerde çalışmalarının sağlanması amacıyla 2020 yılında hayata geçirilmiştir. Pandemi tedbirleri gereği eğitimler çevrimiçi olarak gerçekleşmektedir. Detaylı teorik ve pratik eğitimleri tamamlayarak mezun olan gençler, Kodluyoruz'un şirket ağındaki işlere yönlendirilerek istihdam edilme, ya da kendi şirketlerini kurma fırsatı bulabileceklerdir.

MOD İST'in İmkânları Neler?

MOD İST, mobil oyun dikeyinde gençlerin; kodlama ve girişimcilik eğitimi alabilecekleri bir mekân. MOD İst'te gençler projeler üretebilecek, sektörle buluşmalar gerçekleştirebileceklerdir. Ayrıca ihtiyaç duydukları mentorluk desteği ile birlikte çalışabilecekleri bir mekân ve MacOS cihazlara ulaşabileceklerdir.

MOD İST'te Gençlere Neler Sunuyoruz?

Bootcamp'ler

Bootcamp'lerle gençlerin mobil oyun geliştirebilmeleri için en çok kullanılan C# ve Unity gibi teknolojileri öğrenmeleri sağlanmaktadır.

Topluluk

Bootcamp'lerden mezun olan kişiler, Türkiye'nin en büyük yazılımcı topluluğu olan Kodluyoruz Mezunlar Kulübü’ne dâhil olabilecekler. Mezunlar kulübünde farklı disiplinlerden 900'ün üzerinde yazılımcı yer almaktadır.

oFON ve Yıldız Teknik Teknopark'tan Destek

Öğrendiklerinin ardından kendi oyunlarını geliştirmek ve girişimini kurmak isteyenler, Yıldız Teknopark'ın hızlandırma programlarından ve hibe desteklerinden yararlanabilecek ve vergi avantajlarıyla şirketini kurabilecektir.

Medrese Davutpaşa

Medrese Davutpaşa, 14 adet normal oda ve bir adet Baş Oda’dan oluşmaktadır. Medresenin bir bölümü lisansüstü öğrenciler için çalışma alanı olarak tasarlanmıştır.

Akademisyenler ve akademisyen adayları için ayrıcalıklı bir mekân sağlamak, Fatih Belediyesi’ni ilmi çalışmaların merkezi olarak kurgulamak amacıyla hizmete açılan Medrese Davutpaşa ile çalışma alanı bulmakta zorlanan lisansüstü ve doktora öğrencileri için bir çalışma alanı oluşturulmuştur. Alanında uzman hocaların öğrencilerle buluşacağı Medrese Davutpaşa’nın, akademik çalışmaların yanı sıra söyleşi, kısa eğitim ve atölyelerle bir cazibe merkezi olması planlanmaktadır.

İŞLEYİŞ

•  Medrese Davutpaşa; öğrencileri Yüksek Lisans ve Doktora yapıyor olmak şartıyla kabul eder.

•  Odalar kabul edilen öğrencilere 4 aylık süreçle tahsis edilir.

• Her odada aynı anda üç öğrenci çalışabilir.

• Öğrenci, kendisine verilen süre içinde haftanın ona verilen 3 günü odayı kullanabilir.

•  Bir ayda mazeretsiz 4 gün devamsızlık yapan öğrencinin oda kullanım hakkı iptal edilir. Hak yedek öğrenciye geçer.

 •  10 hücrede 8.30-16.00 ve 16.30-24.00 olmak üzere günde iki vardiya, haftada iki grup, toplam 120 kişi dört aylık tahsisten faydalanır.

Not: Başvuru sürecinde sadece yüksek lisans ve doktora ibareleri kullanıldığı takdirde post doktora yapanlar yahut bağımsız akademisyenler medreseden faydalanamaz. Lisansüstü ifadesini kullandığımızda kitle spektrumu genişlemiş olur

BAŞVURU SÜRECİ

Mecrada, bölgedeki üniversitelerin içinde, sosyal medyada duyurular yapılır.

Mecrada, bölgedeki üniversitelerin içinde, sosyal medyada duyurular yapılır.

Fatih Belediyesi web sitesi üzerinden başvuru linki açılır.

Bu başvuru linkine öğrenciler;

•  Niyet mektubu

•  Öğrenci belgesi

KABUL SÜRECİ

Başvuru süreci tamamlandığında Akademik Danışma Kurulu öğrenciler arasından seçim yaparak, hangi odaların hangi öğrencilere tahsis edileceğine karar verir. Öğrencilere mail yoluyla sonuç tebliğ edilir. Ayrıca üç yedek öğrenci belirlenir.

 

BAŞ ODA’NIN KULLANIMI

Baş Oda’da herkese açık dersler, söyleşi ve mini konferanslar gerçekleştirilir. Burada bahçede yapılacak atölyeler için bir ön eğitim mekânı tasarlanabilir. Medresede çalışan öğrenciler burada çalışma konularıyla ilgili dersler yapabilir. Burada yapılacak olan dersler, okuma grupları ve seminerler koordinatör tarafından organize edilir. Öğrencilerin fotokopi ve internet gibi ihtiyaçları ücretsiz olarak karşılanır.

 

ATÖLYE ÇALIŞMALARI

•  Başvurular web sitesi üzerinden, doğrudan mekândan ve telefon üzerinden gerçekleştirilir, herhangi bir şart aranmaz.

•  Atölyeler ücretsizdir.

•  Atölyeler kendi yapılarına göre 3 günlük, 1 haftalık gibi program periyotlarında gerçekleştirilebilir.

•  Burası ayrıca atölye düzenlemek isteyen sanatçı ve öğreticilere de açılabilir.
 

ETKİNLİLKLER VE FAALİYETLER
 

•  Akademi Buluşmaları

•  Küresel Çalışmalar

•  Ben ve Öteki Atölyesi

•  Film Okumaları

•  Kitap Tahlil Programı

•  İngilizce Konuşma Kulübü

•  Yerel Yönetimler Okulu

•  Afrika Okulu