Menu

-A A+

Kültür İşleri Müdürlüğü

Müdür: Abdullah KARGILI

E-Mail: kultur@fatih.bel.tr

Müdürlüğün Hizmetleri

Sulukule Sanat Akademisi

Fatih Belediyesi Sulukule Sanat Akademisi, İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı işbirliği ile 7-14 yaşlarındaki çocuklara ve yetişkinlere müzik eğitimi vermektedir. Ayrıca okullarda HOBİO (Her Okula Bir Orkestra) projesi kapsamında öğrencilere müzik ve enstrüman dersleri verilmektedir. 200 dersliği, 60 kişilik 2 adet çok amaçlı salonu bulunan akademide 40 ayrı branşta sanat eğitimleri de verilmektedir.

 

                     
 
                     
 

 

Kariyer Merkezi

Öğrencilerin çeşitli iş becerileri kazanması, anahtar yetkinliklerini arttırması, bireysel farkındalık kazanması, staj ve part-time olarak iş dünyası ilişkilerine ilk adımı atması için eğitim temelli organizasyonlar düzenleyen, akademik olmayı değil de öğrencilerimizi iş becerilerine yönlendirmeyi amaçlamaktadır.

Kültür Sanat Faaliyetleri

Toplumun her kesimine hitap eden yetişkin, genç ve çocuklara yönelik tiyatrolar, festivaller, fuarlar, konserler, anma programları, sergiler, konferanslar, söyleşiler, paneller, şiir dinletileri gibi birçok kültür sanat faaliyeti organize edilmektedir.

Kültür Merkezi ve Çok Amaçlı Salonlar

Ali Emiri Nikâh Salonu
Nikâhlar, söyleşiler, küçük konserler vs. programlar yapılmaktadır. 268 kişi kapasitelidir.

 

Çatladıkapı Nikâh Salonu
Nikâh programları yapılmaktadır. 438 kişi kapasitelidir.

 

Fatih Kültür Sanat Merkezi
Tiyatro gösterileri, söyleşiler, konserler, vs. programlar yapılmaktadır. 296 kişi kapasitelidir.

 

Zübeyde Hanım Kültür Merkezi
Tiyatro gösterileri, söyleşiler, konserler, vs. programlar yapılmaktadır. 286 kişi kapasitelidir.

 

Sultanahmet Amfi Sahne
Söyleşiler, konserler, çeşitli gösteriler ve programlar yapılmaktadır. 1500 kişi kapasitelidir.

 

Yedikule Çok Amaçlı Salon
Düğün, kına, mevlit, taziye vs. programlar yapılmaktadır. 80 kişi kapasitelidir.

 

Kadın Aile ve Eğitim Birimi

KARINCA EĞİTİM PROGRAMLARI

 

İğne Oyası

Bu branşta kursiyerlere; iğne oyası tekniğine uygun model araştırabilme ve kullanılacak araç-gereçleri seçebilme, teknikleri uygulayabilme bilgi ve becerisi kazandırılır.

Kadın Giysileri Dikimi

Bu programda kursiyerlere; kadın giyimine ait temel kalıp, şablon, seri ve pastal planını hazırlayabilme, ürüne uygun malzeme tespit ederek, numune dikiminin yapılmasını sağlayabilme bilgi ve becerisi kazandırılır.

Örgü

Modele uygun tığ ve şiş örgü temel tekniklerini ve değişik teknikleri kullanarak örgü yapabilen kişilerin yetiştirildiği bir eğitim programıdır.

Amigurumi

Çocuklar için onlara zarar vermeyecek organik oyuncaklar üretebilecekleri eğitimi vermekte olan kursumuza katılan kursiyerlerimiz, aynı zamanda dönemin popüler branşı olan Amigurumi ile bütçelerine ekonomik katkı sağlayabilirler.

Takı Tasarımı

Kendi takınızı, kendi tarzınıza uygun olarak tasarlama imkânı sunan kursumuzda, tasarımın inceliklerini ve yeni teknikler ile üretim çeşitliliğinizi zenginleştirebilirsiniz.

Mefruşat

Bu programda kursiyerlere, çeyiz ürünleri hazırlamaya ait mesleki hesaplamaları ve süslemeleri yapabilme, çeyiz ürünlerinde kullanılan kumaşları tanıyabilme, tekniğine uygun fermuar çalışabilme ve parçaları birleştirebilme bilgi ve becerisi kazandırılır.

Modelistlik ve Stilistlik

Modelistlik kursuna katılan kursiyerlere; kumaş kalıpları, kumaş desenleri, kumaş kaliteleri hakkında tüm teorik bilgile öğretilir. Ayrıca hangi kumaşın hangi tasarım için uygun olduğunu keşfederler. Yazlık ve kışlık kumaşlar hakkında bilgi alarak, kumaşların ısıtma kapasitelerinden içerisinde bulunan malzemelere kadar her bilgiye sahip olurlar. İş hayatında olduğu kadar günlük yaşamlarında da işe yarayacak bu bilgiler, kursiyerlerin kaliteli kumaşlara yönelmelerine katkı sağlar. Kişiler ayrıca, kendi hayallerindeki giysileri elde edebilecek ve günlük yaşamlarında kullanabileceklerdir. 

Stilistlik programımız ile öğrencilerimizin, temel ve teknik çizim, desen ve baskı teknikleri, siluet ve giydirme çalışmaları ile koleksiyon aşamaları konularında, eksiksiz ve birebir şekilde sektör odaklı teknik eğitimler ile tasarım alanlarında profesyonelleşmelerini sağlamak amaçlanmaktadır.

Yağlı Boya Resim

Program; gerekli atölye ortamında kursiyerin standartlara göre yağlı boya resim yapmasını sağlamak, soyut kompozisyon yetisi kazandırmak, figüratif özgün resim tasarlama ve teknik bilgi kazandırmak, analiz ve yorumlama yapabilmelerini sağlamaktadır.

Bilgisayar Kullanımı Kursu

Daha önce hiç bilgisayar kullanmamış ya da bilgisinin yetersiz olduğunu düşünenler bilgisayar kullanım kursuna katılabilirler. Bilgisayarın temel elemanlarının tanıtımı, Windows, Office (Word-Excel-Powerpoint), internet ve yardımcı programlar bilgisayar kullanımı eğitiminin ana konularıdır.

İngilizce

Genel İngilizce kursumuz; dinleme, okuma ve yazma becerilerini geliştirmek isteyen yetişkinler içindir. A1 seviyesinden başlayan kursumuz, seviye olarak devam etmektedir. A2 kursuna başlamak isteyen vatandaşlarımızın önce A1 sertifikası alması gerekmektedir.

Arapça

Genel Arapça kursumuz; dinleme, okuma ve yazma becerilerini geliştirmek isteyen yetişkinler içindir. A1 seviyesinden başlayan kursumuz seviye olarak devam etmektedir. A2 kursuna başlamak isteyen vatandaşlarımızın önce A1 sertifikası alması gerekmektedir.

Osmanlıca

Kurs kapsamında öğrencinin Osmanlıca konusunda yetkin hale gelmesi hedeflenmektedir.

İşaret Dili

İşitme engellilerin kendi aralarında iletişim kurmalarını sağlayan, el hareketleri ve yüz mimiklerinden oluşan Türk İşaret Dili’nin (TİD) temel düzeyde öğretildiği bir eğitim programıdır.

El Nakışları

Pamuk ya da ipekten yapılmış, beyaz ya da renkli, kalın ve ince kumaşlar üzerine ipek, yün, keten ve pamuk gibi iplikler kullanarak elde iğne veya tığla düz ve kabarık iğne teknikleri kullanılarak yapılan süslemelere el nakışı denir. İşlenecek yüzeyin gerilmesinde çoğunlukla gergef ve kasnak gibi araçlar kullanılabildiği gibi bazı tekniklerde de kâğıt kullanılmaktadır. Kursumuzda; el nakışını öğrenmek ve kendisini geliştirmek isteyenlere gerekli temel eğitimler verilmektedir.

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Kursu

Günümüzün en önemli mesleklerinden sayılan Çocuk Gelişimi kurslarımızda; kursiyerlere 0-3 ve 3-6 yaş çocuklar hakkında beslenme, sağlık ve kişisel gelişimlerinin doğru bir şekilde gelişmesi hakkında gerekli deneyimi kazandırmaktadır. Kurs bitiminde kursiyerlere uygulanan değerlendirme sınavı sonrasında Milli Eğitim Bakanlığı onaylı Çocuk Gelişimi Eğitimi sertifikası verilerek bu alanda kolaylıkla iş yaşamına atılmalarına yardımcı olmakla birlikte, bayanların annelik konumunda kendi çocuklarının gelişiminde önemli derecede faydalı olmaktadır.

Diksiyon

Kişisel gelişime de önemli oranda katkı sunan diksiyon eğitimini, güzel ve etkili konuşmak, hitabetini güçlendirmek, kariyer hedefini yönlendirmek, etkili iletişim kurarak portföyünü genişletmek isteyenler; yönetim kadrolarında, müşteri ilişkilerinde, insan kaynakları birimlerinde çalışan her birey alabilir. 

Hüsn-i Hat

Programın amacı, Hüsn-i Hat için mürekkep hazırlayabilen, kamış açabilen, kâğıt aharlayabilen, harfleri yazı çeşitlerine göre yazabilen, yazı çeşitlerine göre istif yapabilen sanatçılar yetiştirmektir.

Tezhip

Tezhip kursumuz; klasik altyapıyı özümsemiş, aslına uygun şekilde yorumlayarak tarih, desen ve uygulama bilgileriyle özgün çalışmaların gerçekleşmesini sağlayacak altyapının kişide oluşturulması ve özgün tasarımlar ortaya koyabilen bir tezhip sanatçısı olarak yetişmiş olmasını amaçlamaktadır.

Ebru

Öğrencilere; kitre ile yoğunluğu artırılmış su üzerine özel fırçalarla, özel olarak hazırlanmış boyaları serpebilme, teknede meydana gelen damlacıkları şekillendirerek desen oluşturabilme ve bunu kâğıda aktarabilme bilgi ve becerisinin kazandırıldığı eğitim programıdır.

Photoshop

Günlük yaşamımızda bir ihtiyaç haline gelen Photoshop programını kullanmayı öğrenmek, için herkes için uygundur. Bir başka deyişle bu program, hem iş dünyasında hem de günlük yaşamda, kendini dijital görüntüleri şekillendirme becerisi ile bir adım öne çıkarmak isteyen herkes içindir.

Okuma-Yazma

Yetişkinler için Okuma Yazma Öğretimi ve Temel Eğitim programı, okuma yazma becerisi üzerinde yoğunlaşmaktadır. Okuma yazma becerisi kazandırmanın yanı sıra yaşam becerisi ve matematik becerisi de kazandırılması amaçlanmaktadır.

Kuran-ı Kerim

Kur'an-ı Kerim’i okumayı öğretmek, İslam dini ibadetleri için gerekli sure, ayet ve duaları öğretmeyi amaçlamaktadır.

Yabancılara Türkçe Kursu

Kursumuz ile Türkiye'de yaşayan veya yaşamayı planlayan yabancıların Türkçe öğrenmeleri veya var olan Türkçelerini geliştirmeleri, kurs sonunda belge ve sertifika almalarını sağlamak amaçlanmaktadır.

Tilda Bebek Yapımı Kursu

Tekniğine ve modeline uygun araç gereç kullanarak kalıp hazırlama, tilda bebek yapma, model bebek giydirme ve süsleme yapma becerisi kazandıran eğitim programıdır.

Çini Sanatı

Çini sanatının klasik kaidelere göre uygulamalı ve görsel olarak tanıtılması amaçlanmıştır.

Pasta Yapımı ve Sunumu

Kurs programı ile çörek, gevrek, kek, çikolata, turta, milföy hamuru hazırlayabilen, kurabiye, beze, pizza, tart, turta, poğaça, çikolata, şeker hamuru süslemeleri, pasta tasarımı yapabilen, amatör ev hanımları ile kendi iş yerini açacak veya hotel, tatil köyü, restoran, pastaneler ve kafelerde çalışabilecek uluslararası nitelikte profesyonel anlamda Temel Pastacılık Elemanı yetiştirilmektedir.

Özel Gün Aksesuarları

Kursumuzda; özel günlerde ihtiyaç duyulan aksesuarlara ait teknikleri uygulayabilme, mesleki hesaplamaları ve süslemeleri yapabilme bilgi ve becerisi kazandırılır.

Dekoratif Ahşap Boyama

Kursiyerlerimize; ahşap malzeme bilgisine sahip olma, ahşap objeye uygun hazırlık yapan, ahşaba oyma, kakma, tornalama gibi teknikleri uygulama ve renklendirmesini yapma bilgi ve becerisi kazandırılır.

Kuaförlük Eğitimi

Kuaförlük eğitimimiz, bir kuaförün yapması gereken tüm işlemleri uygulamalı olarak öğrenebilecekleri bir eğitim programından oluşmaktadır. Eğitim programımız kuaförlük mesleği eğitiminin yanı sıra temel beceriler ve güncel uygulamaları da içeren bir listeyi barındırmaktadır.

Makrome

Makrome Örgü Yapımı kurs programımızda; Türk süsleme sanatlarının teknik özelliklerini tanıma, renkli yüzey düzenlemeleri yapma, tasarı ilkelerine uygun model ve desen çizme, temel ve fantezi makrome düğüm tekniklerini uygulayarak ürüne dönüştürme ve bu ürünlerin bakımı, korunması ve onarımı ile ilgili bilgi ve beceri sahibi olması amaçlanmaktadır.

Bilgisayarlı Muhasebe

Bilgisayarlı Muhasebe Kursumuzda;  işletme veya kuruluşun finansal (veya para ile ifade edilebilen) faaliyetlerine esas olan bilgi ve belgelerin girilmesi, düzenlenmesi, raporlanması ve kullanışlı şekilde aktarılmasını sağlayacak bilgileri ve becerilerin kursiyerlerimize kazandırılması amaçlanmaktadır.

Bahçecilik ve Bahçıvanlık

Fatihli kadınlarımıza Yedikule Bahçe'de, şehrin ortasında organik tarım ve toprak ile iç içe olmanın keyfini sunuluyor. Bahçecilik-Bahçıvanlık kursumuz ve Terrarium Atölye etkinliği ile hanımlar çiçek ekimi ve bahçe yetiştiriciliği eğitimlerini alırken, şehrin gürültüsünden uzak kendileri için kurulan serada keyifli zaman geçiriyorlar.

 

PSİKOLOG HİZMETİ

Çocuklarımızın kendine güvenen, mutlu bireyler olmasına katkı sağlayan Fatih Belediyesi aileleri refakatinde uzman Çocuk ve Ergen Psikologlarımızın desteği ve yönlendirmeleriyle sadece sorunlarla başa çıkmakla kalmayıp, çocukların büyüme çağında aileleri ve çevreleriyle daha sağlıklı ve etkin iletişim kurabilmesine katkı sağlamaktadır. Fındıkzade Çukurbostan Yaşam Merkezi ve Yavuz Selim Çukurbostan Yaşam Merkezi olmak üzere iki bölgemizde de hizmet veren Çocuk ve Ergen Psikologlarımızdan randevu oluşturmak için Kadın Aile ve Eğitim Birimini arayarak randevu oluşturabilirsiniz.

 

DİYETİSYEN HİZMETİ

“Zindeyiz Sağlıklıyız” sloganıyla yola çıkan Fatih Belediyesi, alanında uzman diyetisyenler tarafından hazırlanan kişiye özel beslenme programlarıyla kendinizi zinde hissetmenize imkân sunuyor. Fındıkzade Çukurbostan Yaşam Merkezi ve Yavuz Selim Çukurbostan Yaşam Merkezi olmak üzere iki bölgemizde de hizmet veren diyetisyenlerimizden randevu oluşturmak için Kadın Aile ve Eğitim Birimini arayabilirsiniz.

 

PİLATES EĞİTİMİ

Pilates; başta duruş bozuklukları olmak üzere, obezite ve skolyozu önlemede de büyük fayda sağlayan bir spordur. Fatih Belediyesi'nin “Fit Fatih” projesi kapsamında 17 ayrı merkezde, Fatihli kadınlara yönelik olarak günlük yaşamlarında da uygulayabilecekleri pilates eğitimleri düzenlenmektedir. Pilates eğitimlerine katılmak isteyenler, Dervişali Semt Konağı’nda hizmet vermekte olan Kadın Aile ve Eğitim Birimi’ne gelerek, başvuruda bulunabilirler.

YENİDOĞAN HEDİYE PAKETİ

Yeni anne ve baba olan Fatihli vatandaşlarımızın heyecanlarına mutluluk ekleyen Fatih Belediyesi Kadın Aile ve Eğitimi Birimi, 0-3 aylık bebeklere hoş geldin bebek hediye seti veriyor. Fatih ilçesinde ikamet eden ailelere, Kadın, Aile ve Eğitim Birimi görevlileri nüfus müdürlüğünden aldığı kayıtlar doğrultusunda ailelere yenidoğan çanta hediyesi ile hoş geldin sürprizi yapıyor.

KÜLTÜR GEZİLERİ

İstanbul’un tarihi ve kültürel lokasyonlarına yönelik düzenlenen gezilerimize, 15 yaş ve üzeri tüm Fatihli vatandaşlarımız ücretsiz olarak katılabiliyor. Düzenlenen gezilere katılmak isteyen vatandaşlarımız Dervişali Semt Konağı’nda hizmet veren Kadın Aile ve Eğitim Birimi’ne gelerek başvuruda bulunabilirler.